Sot jane mbushur plot 78 vjet prej dites kur ballistet me Hysni Lepenicen ne krye, u vrane gjate nje perleshjeje me garnizonin italian te Gerhotit.
Nje ceremoni e organizuar nga familjaret e ballisteve te vrare mblodhi trashegimtare te tyre, si dhe shoqata atdhetare. Sipas Muharrem Xhaferrit biri i nje ballisti te vrare, dita e sotme eshte e shenuar pasi ka ardhur koha qe shqiptaret te behen bashke per te miren e atdheut pa ngjyrime partiake.
Ajo qe u ve re gjate dites se sotme eshte se ndryshe nga cdo vit tjeter ne ceremoni nuk asistoi asnje perfaqesues i partive ne vend apo perfaqesues nga pushteti lokal.
Ne vitin 1994 me dekret te presdencial, ballistet e vrare ne garnizonin italian te Gerhotit, u shpallen deshmore te atdheut e me kete rast u ndertua dhe kompleksi memorial i tij ne kete zone.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu