Djemte e Forumit Patriotik “Djemte e Laberise” jane ndaluar per 3 ore ne ambjentet e Komisariatit te Policise se Gjirokastres mesditen e sotme. Shkak eshte bere tentativa e tyre per te organizuar nje tubim ne fshatin Dervician, ku do te kundershtonin vendosjen e bustit te Vasil Shahinit.

Protagonistet e ketij tubimi jane ndaluar nga policia rrugore ne aksin Gjirokaster-Dervician ne vendin e quajtur arrat e Lazaratit dhe menjehere jane shoqeruar ne polici per te dhene spegime rreth ngjarjes se paralajmeruar nje dite me pare per mediat. Pasi jane mbajtur tre ore ne komisariatin e policise, ata kane dale dhe me pas kane dhene spegimet fale interesimit te shfaqur nga mediat prezente qe ishin jashte Policise Vendore. Florian Canaj njeri prej organizatoreve, shprehet se tubimi qe do te mbahej nuk kishte karakter provokativ por thjesht apelues ndaj autoriteteve shqiptare qe te merrnin masa per heqjen e bustit te turpshem te Vasil Shahinit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu