Si sot 109 vjet me pare, Gjirokastra ngriti flamurin ne kuader te pavaresise se shpallur ne Vlore.
Simbolikisht ne kalane e qytetit eshte ngritur flamuri nga drejtues te pushtetit vendore te cilet kane uruar per diten e shenuar ne historine tone. Kryetari i Bashkise Flamur Golemi, ka vleresuar kontributin e patrioteve vendas, ne shpallejn e pavaresise se vendit nga Perandoria Otomane.
Komiteti i Veteraneve te LANC ka akorduar sot me tituj nderi, dy personalitete te luftes Nacional-Çlirimtare dhe nje pasardhes Cune Zeno Mehilli, Hysni Rahit Zenelaj e Zabit Ahmetaj.
Data 4 dhjetor njihet zyrtarisht si momenti ne te cilin patriotet gjirokastrite te drejtuar nga Hasan Xhiku ngriten flamurin ne kala.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu