Ish reparti i tankeve ne fshatin “Arshi Lengo” eshte zgjedhur per te qene kampi i strehimit te refugjateve siriane, pakistaneze dhe afgane qe do te mberrijne muajt e ardhshem ne vendin tone permes kufirit me Greqine.

Behet e ditur se qeveria shqiptare eshte gati per te negociuar me BE per dhenien e nje grandi te plote per te pershtatur godinat e ketij reparti ne vendstrehim per refugjatet qe priten te vijne me shumice nga vendet nen konflikt sic eshte Siria. Kapaciteti i akomodimit vertitet nga 5000-7000 nderkohe qe parashikohet te instalohen edhe cadra portative qe do te jene funksionale per te strehuarit.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu