Deputetja shqiptare në Parlamentin Evropian, gjirokastritja Arba Kokalari, njëherësh politikane në Suedi, ka folur për marrëdhëniet mes të dyja shteteve.

Në ligjërimet e saj publike, por edhe në rrjetet e saj sociale, mbesa e Musine Kokalarit, Arba Kokalari, ka luajtur rolin e avokates së Shqipërisë për sfidat drejt rrugës evropiane. Eurodeputetja beson fort se Shqipëria një ditë do të bëhet anëtare e komunitetit të Bashkimit Europian.

“Unë kam lindur në Shqipëri dhe kam shumë prej historisë time atje, ndërsa në Suedi u rrita dhe kam jetën time. Ndryshimet midis Shqipërisë dhe Suedisë i kam parë gjithmonë si pasuri dhe vlera. Shpresoj dhe besoj se Shqipëria do t’i bashkohet komunitetit europian një ditë. Se marrëdhënia midis Suedisë dhe Shqipërisë, në kuadër të tregtisë dhe aspekteve të tjera, duhet të vijojë të rritet, sepse do të ishte një gjë shumë e mirë për të ardhmen e të dy vendeve”- tha ajo.

Arba Kokalari – Swedish politician and a Member of the European Parliament

"Unë kam lindur në Shqipëri dhe kam shumë prej historisë sime atje, ndërsa në Suedi u rrita dhe kam jetën time. Ndryshimet midis Shqipërisë dhe Suedisë i kam parë gjithmonë si pasuri dhe vlera. Shpresoj dhe besoj se Shqipëria do t’i bashkohet komunitetit europian një ditë. Se marrëdhënia midis Suedisë dhe Shqipërisë, në kuadër të tregtisë dhe aspekteve të tjera, duhet të vijojë të rritet, sepse do të ishte një gjë shumë e mirë për të ardhmen e të dy vendeve"This year Sweden celebrate 50 years of Diplomatic relations with Albania 😀 Therefore, we asked people with a connection to both countries to tell us about what Albania and Sweden means to them. Fifth one out Arba Kokalari – Swedish politician and a Member of the European Parliament#SwedenandAlbania

Gepostet von Embassy of Sweden in Tirana am Freitag, 13. Dezember 2019

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu