Në përpjekjet për një turizëm gjithëvjetor, Gjirokastra e shmangu këtë vit traditën e çeljes zyrtare të sezonit turistik. Fundjava e parë e majit veshi rrugët e kalldrëmta me një ngjyrat e qilimave dhe motive tradicionale.
Spektakli i veçantë solli në Pazarin e Gjirokastrës demonstrime publike të traditës së punës në tezgjah, shoqëruar me kënde të ndryshme muzikore të polifonisë, muzikës instrumentale dhe grupeve live të jetës së natës.
Pjesë e eventit që gjalleroi fundjavën gjirokastrite u bënë qindra vizitorë dhe turistë, ndërsa mbrëmja kulmoi me muzikën e Edea Demaliaj & Band.
Sipas kryebashkiakut Flamur Golemi, Gjirokastra ka nisur një 2022 të suksesshëm në turizëm duke arritur të tërheqë vëmendjen edhe falë eventeve të shumëllojshme dhe fundjavave të pasura me aktivitete.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu