Gazetarin britanik, Mark Steyn, e kanë shqetësuar festimet e shqiptarëve në Londër për Pavarësinë dhe ditën e çlirimit.

Ai është shfaqur i zemëruar në emisionin e tij, ku hyrjen ia ka kushtuar, “pushtimit”, siç shprehet ai, të Londrës Qendrore.

“Sipas Home Office, e unë mendoj se nuk janë vlerat e sakta, 2% e meshkujve shqiptarë janë në Angli sepse mesa duket nuk ka mjaftueshëm shqiptarë. Edhe nëse janë punësuar si figurantë në filmin e Liam Nelson në “Taken 27”.

Deklarata e plotë:

Kjo, Britania e Madhe, është një komb i madh, mos lejoni askënd t’ju thotë ndryshe. Klounët dhe shitësit po e vrasin këtë vend. Mbrëmë, qendra e Londrës ishte mbyllur. U desh që të dilja nga taksia ime dhe të ecja gjithë rrugës për në studio. Erdha 3 minuta para se të hyja ‘live’. Arsyeja ishte dita e Pavarësisë së Shqipërisë, që mesa duket është më e madhe se dita e mbretit George, apo ditëlindja e mbretit. Sipas Home Office, e unë mendoj se nuk janë vlerat e sakta, 2% e meshkujve shqiptarë janë në Angli sepse mesa duket nuk ka mjaftueshëm shqiptarë. Edhe nëse janë punësuar si figurantë në filmin e Liam Nelson në ‘Taken 27’. Sipas të dhënave, këta raportohet se janë refugjatë që kanë ikur nga sytë-këmbët nga vendi i tyre me asgjë tjetër veç rrobave në trup. Nuk do bënin përshtypje nga ajo që u pa në qendër të Londrës mbrëmë.

Këta po ngisnin ‘Mercedes’, ja shikojeni. Meqë ra fjala ky është flamuri shqiptar se do e shihni shumë shpesh. Ja dhe Policia i ndihmon dhe i mbyll urat. Ja edhe po udhëtojnë me ‘Porche’. Po i përdorin për të bërë drifte. Është qejf, ta bësh në ‘Lamborgini’.

Unë do kisha qejf që të shihja mbi urën e lumit Buna në Shkodër, në vilën time në Kastrat, por shqiptarët i kanë makinat e shtrenjta pasi lahen në brigjet e Doverit. Mbrëmë teksa ecja në Tiranën e re, u mbyll ura pa leje. Kush e kontrollon hapësirën publike? Shqiptarët e bënë mbrëmë. Pasi pyetëm, nga Policia, Pete Davey na tha: Policia u njoftua për një grup të madh automjetesh dhe njerëzish që mblidheshin në SE1 dhe SW1 zonë. Oficerët punuan për të minimizuar ndërprerjen. U vendosën disa devijime. Një person raportohet se është arrestuar, pa detaje të tjera. Epo Polici, nuk e minimizuat, e maksimalizuat.

Mbyllët arterie të rëndësishme të qytetit për Pavarësinë e Shqipërisë. Çfarë çmendurie është kjo? Është një dëshmi se sa keq kanë ka shkuar gjërat. Keni një problem me shqiptarët dhe njerëzit që ndëshkoni janë vendasit e Anglisë. Është e vërtetë kjo me çdo gjë. ‘Ua’ ka luftë Ukraina, duhet të ndihmojmë, le të ngrijë gjyshja ime këtu; kjo që ndodhi dje është ajo që ka shkuar keq për shoqërinë e lirë.

Pse është pavarësia e Shqipërisë kaq e madhe? Këtë vit u festua nga 2% e burrave shqiptarë, ndërsa vitin që vjen do shkojë 4-6%. 60% e atyre që vijnë në Angli, por edhe të marrim për bazë që janë 0.4%, 30 vite më parë kishim vetëm 338 shqiptarë. Një dekadë më pas, në 2011, kishim 1120 shqiptarë vetëm në Wales. Tani ka 270 mijë shqiptarë në Angli për shkak të partisë konsveratore. Lajmi i mirë është që janë vetëm 2.5 mln shqiptarë të mbetur në Shqipëri. Mendoni se çfarë tha, vetëm 10% e numrave të tij, 10% e shqiptarëve janë në Angli. Këta njerëz pas meje, do t’ju kushtojnë sigurimin e vendit tuaj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu