Tritan Shehu, ish-ministri i Shëndetësisë së PD-së, pasi ka dëgjuar vendimin e qeverisë sot për mbajtjen e maskave me detyrim nga qytetarët duke filluar nga java e ardhshme, ka paralajmëruar se shqiptarët tashmë i pret një kohë shumë më e vështirë me këtë qeveri dhe këtë Kryeministër në ikje.

Nepermjet nje shkrimi ne fb Tritan Shehu ka sjellë në vëmendje, se këtë vendim e ka marrë sot pikërisht ai Kryeministër, që deri dje u tall me mjekët që mbanin maska dhe nuk ka ndërmarrë asnjë hap për furnizimin masiv të popullatës me to dhe vazhdon refuzon testimin në masë.

Ja shkrimi i plote i Shehut:

Rama “zgjohet” ne deshtimin e tij e pergenjeshtron veten!
Kryeministri mbas nje gjumi letargjik Covid sot filloi te permendej ne 3 D duke “lepire” dhe ato qe ka thene pak kohe me pare.
Ishte ai qe para pak javesh ne ambjentet e QSUT tallej me mjeket qe mbanin maska.
Jemi neve qe prej kohesh kemi kerkuar perdorimin e gjere te masakave, ashtu si tashti po veprohet ne Itali, France etj, por ky nuk mund te jete nje vendim perseri terrorizuesh me gjoba, por duhet paraprire a shoqeruar nga te tjera masa:
—Se pari duhet te percaktohen tipat e maskave edhe per grup mosha. Percaktimi ministrial “maska jo medikale” nuk do te thote asgje, pervec propagande, formalizem dhe mos marje te masave reale.
—Se dyti eshte detyre e shtetit te furnizoje qytetaret me maska. Ne Itali, meqe Rama e permendi Italine, maskat ipen gratis nje cope ne dite per shtresa shume te gjera te popullesise. Per te tjeret ato kirurgjikale shiten me cmime te subvencionuara me vlere 50 Cent, ne Spanje kjo eshte 20 Cent etj.
—Se treti meqe Kryeministri sot nuk foli per testimin e pyes, a e di ai se Italia arriti ne 130 mije teste ne dite gratis dhe OBSh insiston ne test, test, test, identifiko, izolo, mjeko. Pra ai duhet te kuptoje se “maska” eshte nje instrument i rendesishem, por jo gjithecka.
—Se katerti dua t’i kujtoj atij se shqiptaret nuk mund ta perballojne mjekimin nge “xhepi” te Covid ambulatorisht. Ai nuk tha asgje dhe kur u pyet per rimbursimin e mjekimit ambulator, per protokollet qe mungojne krejtesisht, rolin e mjekut te familjes qe nuk egziston.
—Se pesti ai duhet te kuptoj se pacientet e renduar humbin jeten ne spitale e vecanerisht ne reanimacione, qe jane jo vetem te pa mjaftueshem por dhe larg standarteve europiane. Ai dhe per kete vetem heshti.
Me kaq perfundoi ky teater i radhes ne 3D, pra ku realisht nuk u tha asgje, as si pergjigje te pyetjeve te qarta te gazetareve, qe vecse dua t’i falenderoj, duke paralajmeruar keshtu kohe shume me te veshtira me kete Qeveri e Kryeminister ne ikje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu