Hapi i parë drejt rihapjes së stadiumeve për tifozët (hyrja në të cilën ka qenë e ndaluar për arsye sigurie në lidhje me pandeminë e koronavirusit) mund të bëhet duke filluar nga sfida tjetër e Superkupës së Europës . Ndeshja mes fituesve të Champions League dhe Europa League është caktuar më 24 shtator në Hungari, Budapest. Dhe sipas thashethemeve të fundit të raportuara nga Sky Sport, duket se UEFA synon të rikthejë tifozët në stadium në këtë duel, megjithëse me kapacitet të kufizuar.

Qëllimi është kryerja e provave të para konkrete mbi praninë e spektatorëve në stadium pas protokolleve të sigurisë të hartuara muajt e fundit. Në fakt, është e pashmangshme që pas përfundimit të vitit aktual me dyer të mbyllura, për sezonin 2020-2021 duhet të gjejmë zgjidhjen ideale për të mirëpritur njerëzit përsëri në stadium, duke zbatuar të gjitha masat për të mbrojtur shëndetin e publikut, por edhe të lojtarëve.

Prandaj, UEFA do të donte të bënte Superkupën e Europës një lloj rasti konkret testimi për të vlerësuar mundësinë e projektit të rihapjes së objekteve sportive për tifozët dhe gjithashtu të kuptojë nëse protokollet shëndetësore janë me të vërtetë të pa të meta apo ka akoma disa pika për të përmirësuar. Sidoqoftë, sfida e madhe e 24 shtatorit do të shërbejë si trampolinë drejt një rikthimi gradual të tifozëve të futbollit në stadiume.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu