Kryeministri Edi Rama ne takimin me sekretarin amerikan te shtetit Majk Pompeo, i ka ofruar planin e ringritjes se Jugosllavise se Re me perberjen e tre shteteve dhe me bekimin e Beogradit.

Ish ministri i jashtem Tritan Shehu ne nje status personal ne FCB, shprehet se Rama i paska shpjeguar termetin, KCK, Mini Shengenin (Jugosllavine e Re) sekretarit te Shtetit dhe keshilltarit O’breien dhe asnje fjale nuk paska thene per solidarizimin shqiptar me iniciativen e madhe amerikane te sigurise.

Postimi i plote i ish kryediplomatit shqiptar Tritan Shehu. 

Rama nuk guxon te beje asnje prononcim publik per “Planin e Paqes” se Trump!

Ndersa Pompeo vizionar, sinkron me politiken tradicionale amerikane evokon vetem rolin e Shqiperise si faktor kryesor stabiliteti ne Rajon, duke “anashkaluar” personalisht Kryeministrin, i cili ne te vertete po ja kalon kete rol Serbise e nxjerre ne plan te dyte shqiptaret.
Sic e kisha paralajmeruar, asnje fjale nuk u tha publikisht nga Rama pas takimeve me Pompeo dhe me O’Brein, per mbeshtetjen e involvimit te plote amerikan ne Lindjen e Mesme, levizja e fundit me e rendesishmja e me pozitive e Trump kjo ne lidhje me Sigurine Globale.
Te jeni te bindur qe brenda mureve i ka siguruar per besnikeri, por vetem brenda mureve, me ze te ulet qe mos te degjohej jashte tyre…
Rama i paska shpjeguar termetin, KCK, Mini Shengenin (Jugosllavine e Re) Sekretarit te Shtetit e Keshilltarit dhe asnje fjale nuk paska thene per solidarizimin shqiptar me inisiativen e madhe amerikane te sigurise..!!!
E besoni, une jo!
O tempora o mores!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu