Ish ministri i shendetesise Vangjel Tavo, ka hedhur akuza te forta ndaj qeverise ”rilindase” te Rames.

Nepermjet nje postimi ne fb Tavo, ka reaguar pas publikimit te raportit nderkombetar te OBSH-se, ku e rendit Shqiperine ne vendet me numrin me te ulet te mjekeve ne bote.

Ja postimi i Tavos:

Harta e OBSH-së: Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të mjekëve në botë, ia kalojmë vetëm Afrikës e Indisë.

Ndaj largohen mjekēt. I kanë denigruar me paga skandaloze, pa mbështetje, pa mjetet dhe mbrojtjen e duhur.

SKANDAL

Shqipëria, ka vetëm 12 mjekë për 10 mijë banorë, shifër që është më e ulëta në Europë. Maqedonia e Veriut ka 29 mjekë për 10 mijë banorë, Serbia (31), Mali i Zi (27), Bosnja (22). Greqia me 55 mjekë për 10 mijë banorë. Italia e ka këtë tregues 40, Gjermania 42.5, Suedia (e vetmja që nuk e mbylli ekonominë nga koronavirues) e ka rreth 40, Austria 51.7.
Më pak mjekë se Shqipëria kanë vetëm vendet afrikane (disa kanë edhe më pak se 1 mjek për 10 mijë banorë, psh në Kongo me 0.7 mjekë). Shqipëria ia kalon dhe shteteve të tilla si Indisë (8.6), Pakistanit (9.Afganistanit (2).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu