Nga Enkel Bido

Tani hiqi brekët dhe ule kokën

Tani je në dorën time.

Dhe Mirela.

Këto rreshta nuk janë as çmenduri nga ana ime dhe as lajthitje. Janë rreshta të cilat u përzgjodhën si shija artistike më e mirë menjëhrë pas ardhjes së rilindistëve dhe rilindjes në krye të institucioneve të shtetit shqiptar, ku jo vetëm rreshtat e mësipërm u përzgjodhën si shija artistike më e mirë prej shijeve të strofullës rilindase, por rreshtat e mësipërm u nderuan edhe me çmimin e parë mes lëmit letrar konkurrues, ku dhe vetë çmimi i parë i këtyre rreshtave, i’u dorrëzua personalisht prej ish ministres së kulturës Mirela Kumbaro dhe prej kryeministrit Rama.

Qëllimi i analizës së sotme nuk është të ballafaqojmë Rilindjen dhe moralin e saj të semaforëve përballë moralit publik dhe politik që u premtoi shqiptarëve pas ngjizjes së saj. Sepse ku është realisht Rilindja në ndërtesën e madhe të qenësisë shtet dhe ku është realisht Rilindja përballë moralit publik dhe politik, këtë e dinë tashmë të gjithë shqiptarët, e dinë të gjithë shqiptarët e shtetit komb dhe të kombit shtet.

Sepse shqiptarët ishin mësuar me politika pa moral, me prostituta politike dhe me politikë prostitutash, por kurrë nuk ishin mësuar me trafikantë prostitutash e jo vetëm, si përfaqësues të tyre në parlament në bashkitë e vendit dhe në administratën e shtetit. Dhe kjo u bë e mundur vetëm falë rilindistëve. Mos harro. Ne bëjmë shtet brohoriste Rilindja. Pa ligje s’ka shtet dhe ne të gjithë e dimë se ku është Rilindja në ndërtesën e madhë të qenësisë shtet, por pa moral politik dhe publik të cilin Rilindja e ka zhgarravitur, nuk ka as shoqëri të shëndetshme sepse aty ku mungon morali politik, triumfon morali privat, morali i pazareve, morali i hajnisë, morali narkos, morali antishtet, morali antirregull dhe morali antivlerë. Kjo është dhe baza e anarkisë edhe të vetë moralit publik i cili hahet nga përbrenda derisa shkatërrohet për t’i lënë vendin një turli moralesh ndyrësirash, në konflikt të përhershëm me interesin publik, me të drejtën, me shtetin ligjor sepse sa më shumë morale private, morale  pazaresh, morale hajnish, morale narkosh, moralesh antishtet, moralesh antirregull dhe moralesh antivlerë, gjejmë aq më shumë edhe shtetin, pushteti e kthen në një vrimë të madhe të zezë që gllabëron shpresën, të ardhmen, interesin publik, shtetin ligjor dhe shtetin e së drejtës. Pasi që shkatërrimi i moralit publik sjell jo vetëm kriza në polarizimin e shoqërisë publike si pasojë e mungesës së homogjenitetit të moralit politik dhe pubik, por sjell edhe vetë krizën e shtetit, si pasojë e konflikteve të ashpra dhe permanente të cilat Rilindja ka kohë që po i’a servir përditë shoqërisë shqiptare dhe opozitës politike.

Por nuk është ky thelbi i analizës së sotme së vrimës së zëzë rilindase që vepron si një  trup i zi mavi në boshin e errësisës pasi nuk reflekton dritë, por thelbi i analizës së sotme ka të bëjë me një tjetër vrimë rilindase.

Sepse jo më kot filozofët, religjionet, patologët, biologët, sociologët me të drejtë thonë që njeriu është çfarë mendon, çfarë ha, çfarë ndjen dhe rreth kujt ndjesish dhe mendimesh tërhiqet të cilat e reflektojnë atë edhe në jetën e përditshme si në jetën publike, si në jetën politike. Dhe për t’ua vërtetur këtë po ju sjell ndërmend se çmimin e parë që Rilindja dha mënjëherë pas ardhjes së saj në krye të vendit. Ishte çmimi për Vrimën. Pasi Vrima ishte shija artistike, vrima ishte gjinia letrare, vrima ishte etniteti që bëri për vete përfaqësusit rilindas, të cilin e përzgjodhën edhe si librin më të mirë ku vetë ish ministrja e kulturës Mirela Kumbaro e nderoi duke i dhënë dhe  çmimin e parë. Nuk është shpifje sepse jo më kot filozofët, religjionet, patologët, biologët, sociologët me të drejtë thonë që njeriu është çfarë mendon, çfarë beson, çfarë ha, çfarë ndjen dhe rreth kujt ndjesish dhe mendimesh tërhiqet të cilat e reflekotjnë atë edhe në jetën e përditshme të jetës politike dhe të nivelit të politikbërjes.

Sepse çmimin e parë që vetë Rilindja dhe Kumbaro dha menjëherë pas ardhjes së saj në krye të vendit si përzgjedhja artistike më e mirë për vitin 2014 ishin strofat e librit “Vrima“, botuar nga “Albas” që u përzgjodh prej shijeve të strofullës rilindase si libri me i mire per vitin 2014.

Dhe vete çmimi i’u dha personalisht nga Mirela Kumbaro dhe Edi Rama. Nuk është shpifje. Sepse jo më kot edhe Shqipëria tonë u kthye në atë që është sot. Dhe për t’ua vërtetuar këtë, po e sjell për të gjithë ju shijen rilindiste me  “Vrimën” e çmimit të parë të Rilindjes.

Vrima

Tani hiqi brekët ule kokën dhe shih mes kofshëve 

Tani je në dorën time!

Kush je ti?  Çfarë është ky këtu? Penisi
Preke me dorë Uau…
Sa i madh po bëhet?! lëviz si me magji?!
Tani hiqi brekët ule kokën Dhe shih mes kofshëve… Kjo është…?
……. lulja ime
Ha ha ha… akoma me përralla ti? Vagina! Përsërite Vagina!
Uau… Vagina ime
Tani mësoje mirë Kur ky imi futet këtu Ky quhet seks
Pas kësaj mund të hedhim farën Ose thjesht të bëjmë qejf.

Nuk dua… nuk dua… jam e virgjër ..Nuk dua…
Po të gjithë e bëjnë këtë punë Edhe gjyshja me gjyshin?
Këtë punë të fëlliqur ata kurrë s’e kanë bërë! S’është punë e fëlliqur
Është qejf i pastër jo nuk dua!
Sot po shkoj më mirë Mendohu
Nesër vij përsëri…

Si thua
Do ta provosh? Kurrë!
Mirë…hajde të….
Uau sa gjë e shpifur gjuha jote Si gjuha e gjarprit
Në përralla princi nxjerr xixa kur e puth princeshën ,Epo jeta nuk është përrallë
E kundërta ndosh në jetë ndodh. Jo nuk dua!
Do të kthehem nesër. E treta e vërteta!
E nëse nuk pranon
Shko në manastir e bëhu murgeshë.

Oh…oh
Kam dhimbje, Dhimbja sjell lumturi.
Oh asgjë nuk ndiej përveç dhimbjes ja dhe pak…
Çfarë është kjo që po më derdh mbi bark? Sperma
Pse s’e derdhe brenda?
Nuk je më e virgjër
Edhe unë s’jam sigurisht.

Po tani?
Tani fillon kënaqësia e dhunës Më hip sipër
Dhe rrotulloje ashtu nga brenda Kthehu para… anash… pas…
E ke parë demin
Kur ia ngul nga mbrapa lopes. Tani nxirre dhe fute në gojë Thithe
jo aq shumë
Se s’dua të prishem Hip sipër
Shtrihu poshtë lëviz më shpejt ah ah ah
Më nnnngggaaadddaaalëëë… Oh Zot

Mos e zër Zotin me goje.

Dhe çfarë t’ju them më, se përse edhe Shqipëria tonë u kthye në atë që është sot, se përse sot kemi vrima në administratë, vrima në parlament, vrima në qeveri, vrima në ekonomi, vrima në frigoriferët bosh të shqiptarëve, vrima në xhepat e tyre të grabitur, vrima kudo, kudo vrima, sepse jo më kot filozofët, religjionet, patologët, biologët, sociologët me të drejtë thonë që njeriu është çfarë mendon, çfarë ha, çfarë ndjen dhe rreth kujt ndjesish dhe mendimesh tërhiqet të cilat e reflektojnë atë dhe patologjitë e tij edhe në jetën e përditshme të jetës politike dhe të nivelit të politikbërjes.

Sepse jo më kot  kudo në qeveri, ministri, bashkitë mavi, ne administartën rilindase dhe në çdo institucion tjetër, qëndron dhe lokal të saj edhe Shqipëria  ka shtatë vjet që po nikoqiret.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu