Shqipëria si kryesuese e OSBE mori të hënën ‘shuplakën’ e parë nga vetë ky organizëm.

Përfaqësuesi i OSBE për Median, Harlem Desir reagoi pasi presidenti Ilir Meta ktheu mbrapsht ligjet për antishpifjen.

Ai tha se është i gatshëm të punojë me autoritetet shqiptare për përmirësimin e ligjit të shtypit, veçanërisht atyre pjeseve që lidhen me gjobat dhe parimin e proporcionalitetit siç parashikohet në ligjin ndërkombëtar.

Për ironi, Desir këtë herë reagoi me një deklaratë zyrtare, jo si atëherë kur u duk se mbështeti Edi Ramën për nismat ligjore me disa postime personale në rrjetet sociale.

Ky reagim tregon qartë atë që e kanë thënë vazhdimisht ekspertët, se Shqipëria jo vetëm nuk mund të drejtojë OSBE-në, por ka nevojë për të në këto kohë kur demokracia është cënuar ndjeshëm.

Revista më e madhe europiane, Spiegel, e thekson diçka të tillë në një artikull.

Shkrimi tregon se si shtetet e vogla po marrin drejtimin e organizatave të mëdha. Kështu, Kroacia do drejtojë presidencën e BE, Estonia do bëhet pjesë e Këshillit të Sigurisë së OKB si anëtare jo e përhershme, kurse Shqipëria do drejtojë OSBE-në.

“Shqipëria merr përsipër OSBE-në- por ka nevojë vetë për të,” shkruan revista.

Detyrat e OSBE janë vëzhgimi i zgjedhjeve, kujdesi për lirinë e medias dhe mbrojtja e minoriteteve.

“Kryeministri Edi Rama i Partisë Socialiste aktualisht po qeveris pa një opozitë parlamentare, sepse Partia Demokratike e krahut të djathtë po bojkoton parlamentin. Zgjedhjet lokale në qershor u mbajtën po ashtu pa opozitën, e cila akuzon PS-në për manipulim. Politika e vendit është gllabëruar nga korrupsioni dhe krimi i organizuar,” shkruan revista.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu