Sipas një studimi të ri, tani po qarkullon një virus më ngjitës dhe ekspertët thonë se ky lloj mposht edhe përpjekjet tona për t’u mbrojtur përmes distancimit, higjienës dhe mbajtjes së maskës.

Përmes një letre të botuar këtë të mërkurë, shkencëtarët identifikuan një lloj të ri virusi, i cili përbënte 99.9 për qind të rasteve gjatë valës së dytë në zonën e Hjustonit, në Teksas.

Ky mutacion, D614G shkakton më shumë ngarkesë virale tek ata që prek dhe është më ngjitës. Por është më pak vdekjeprurës dhe është përshtatur më mirë për t’u përhapur mes njerëzve, informon dritare.net

David Morens, një virolog në Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se: “Zbulimet tregojnë se virusi mund të bëhet më ngjitës dhe se kjo mund të ketë pasoja në aftësinë tonë për ta kontrolluar atë. Është e mundur që virusi të ketë evoluar për t’i rezistuar përpjekjeve të tilla si larja e duarve, mbajtja e maskave dhe distancimi shoqëror.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu