Ish kryediplomati shqiptar Tritan Shehu nuk ka qendruar indiferent ndaj zhvillimeve te fundit rajonale per ate qe eshte thene shume here si marreveshja mes Serbise dhe Kosoves per shkembime te territoreve mes tyre.

Sipas zotit Shehu Tirana zyrtare beri sikur heshti nderkohe qe duatrokiti nen tavoline per kete plan. Nderkaq zoti Shehu e ka cilesuar ish keshilltarin e Trump per sigurine kombetare Bolton si nje prej personave qe ka kundershtuar pavaresine e Kosoves duke ngritur si opsion shkembimin e territoreve.

Statusi i plote i zotit Shehu ne FCB.

“Shkembimi i territoreve”, nje perpjekje konspirative me anex “Shengenin Ballkanik”!
Tashme qe egzistenca e nje tentative te tille u qartesua, dikush prej shqipfolesve mbeshtetes duhet te shpjegoje….
Beogradi e ka bere prej shume vitesh kete, Vucic pa dyshim eshte autor e gjenerues kryesor i saj dhe kjo eshte e kuptueshme.
Bolton, nje nga kundershtaret e pavaresise se Kosoves i dha hapesire duke e ngritur ne opsion, por kjo nuk mund te arrihej pa artikulimin ne shqip.
Shqipfoles ne Prishtine u bene megafoni i pare publik i saj duke krijuar nje konfuzion te rrezikshem ne Washington e Bruksel.
“Tirana” beri sikur heshti, ne fakt duartrokiti nen tavoline per te prezantuar mbas pak ne gjuhen shqipe ketu, Nish e Shkup nje anex te “Shkembimit te territoreve”, “Shengenin ballkanik” perseri te pregatitur nga Vucic, duke vene keshtu ne pozite te veshtire edhe miqte tane me te mire.
Sot heshtin, belbezojne, pikerisht tashme kjo nuk duhet lejuar, dikush duhet te shpjegoje edhe ne shqip, kete e kerkon opinioni, demokracia, transparenca, megjithese kjo e fundit tashme pothuajse eshte bere.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu