Ish deputeti demokrat i Qarkut Gjirokaster Tritan Shehu, ne nje shenim ne fb ka bere me dije solidaritetin e jashtezakonshem te emigranteve shqiptare ne Athine, pjese te strukturave te PD aty. Shehu ndodhej ne Athine per te marre pjese ne Kongresin e Nea Demokracise, parti qeverisese ne Greqi.

Per me teper ndiqni te plote shenimin e tij:

Dhjetra emigrante shqiptare ne Athine e antare strukturash te PD aty u mblodhen mbreme ne nje menyre pothuaj spontane per te shprehur jo vetem dhimbjen e thelle per fatkeqesine natyrore ne Shqiperi, por dhe per te manifestuar solidaritetin e tyre e per tu organizuar konkretisht ne ndihmat per zbutjen sado pak te saj.

U ndodha ne Athine per te marre pjese ne Kongresin e ND te Mitsotakis, qe po i qendron kaq afer Shqiperise ne keto momente, duke u bere pjese keshtu dhe e atij takimi emocionues te shqiptareve.

Bashkeatdhetare tane ne ate qytet, mbasi mbajten nje minute heshtje per viktimat e shprehen dhimbjen e thelle per sa ndodh ne atdheun tone, diskutuan e paraqiten opsione konkrete per te ndihmuar te demtuarit, duke arritur dhe ne konkluzionet organizative per ta realizuar sa me shpejt e efikasitet kete.

U cfaq realisht nje shpirt i madh mbeshtetje qytetare, nje gadishmeri e vullnet i vecante per te kontribuar qofte me venien ne dispozicion te banesave te tyre ne Shqiperi, qofte me kontribute financiare e materiale etj, gje per te cilen ata krijuan edhe mekanizmat e nevojshem e konkret te realizimit.Fotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan Shehu
Te gjthe prane te demtuarve, kjo ishte motoja!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu