Ish ministri i Shendetesise Tritan Shehu, deklaron se kryeministri Edi Rama po e trajton Shqiperine si fundin e Botes sa i perket edhe çështjes se vaksinimit te popullates kunder Covid-19.

Permes nje shkrimi ne fb Shehu nder te tjera ka theksuar se:

”Dikush duhet t’i shpjegoje kryeministrit se Shqiperia ndodhet ne Europe e ai duhet te sillet me shqiptaret si qeverite e ketij kontineneti, qe e kane kontraktuar tashme direkt me prodhuesit vaksinen COVID per popullesite e tyra, ose se paku ta bente kete nepermjet atyre vendeve.”

Ja shkrimi i Shehut:

Vaksina Covid tashme po troket ne dere.

Kompania gjermane Biotech do te dorezoje dosjen e asaj vaksine komisionit CHMP te EMA per certifikim te pershpejtuar me 13 nentor.

Pfizer do te filloje po reth kesaj date proceduren urgjente me FDA.

Po keshtu po avancon edhe AstraZeneca, aq sa Greqia qe ka kontraktuar miliona doza me ate ka njoftuar personelin e saj mjekesor me risk qe te jete ne gadishmeri per te filluar vaksinimin ne dy javet e para te dhjetorit.

Te njejten gje po bejne dhe shtete te tjera europiane, qe kane kontraktuar dhjetra miliona doza direkt me prodhues potencial.

Ndersa Qeveria Rama mburet vetem me faktin e depozitimit sot ne Kuvend te projekt ligjit per te marre vaksinen nga agjensia COVAX.

Agjensia Covax, sic e kam shpjeguar, eshte nje agjensi e krijuar nga OBSh etj per te krijuar nje balancim ne shperndarjen e kesaj vaksines kryesisht per vendet jo te zhvilluara.

BE e ka financuar ate me 400 M E, pra as per 20 milion njerez, ndersa ShBA e kane bojkotuar si te pa besueshme.

Kjo agjensi zotohet te siguroje dozat e vaksinave vetem per 20% te popullesive te vendeve qe do te aderojne si Shqiperia dhe me afat kohor deri ne fund te 2021.

Kesaj i thone “prit gomar te mbije bar” dhe vetem per nje “tufe bar” kjo!

E njejta gje po ndodh tek ne dhe me vaksinat per gripin sezonal, qe Rama u angazhua t’i sjelle me rruge te ngjashme, por pa sqaruar kur do te arrijne ne vendin tone e ne sa transhe dot te sillen, a jane te certifikuara nga komisionet e EMA apo te FDA etj.

Sasia e tyre e ardhur deri me sot eshte vetem nje “pike ne oqean”, kur nentori po troket!

Dikush duhet t’i shpjegoje kryeministrit se Shqiperia ndodhet ne Europe e ai duhet te sillet me shqiptaret si qeverite e ketij kontineneti, qe e kane kontraktuar tashme direkt me prodhuesit vaksinen COVID per popullesite e tyra, ose se paku ta bente kete nepermjet atyre vendeve…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu