Ish-ministri i Jashtëm dhe deputeti demokrat aktual i Qarkut Gjirokaster, Prof. Dr. Tritan Shehu, ka reagur për situatën në veri të Kosovës.

Në një postim në fb, Shehu shkruan se “rajonit nuk i duhet një “Ballkan i hapur” Vuçiçian, por një Ballkan Evropian”.

Ja reagimi i plote i Shehut:

Mbrëmë u konfirmua përsëri: Rajonit nuk i duhet një “Ballkan i Hapur” Vuçiçian, por një Ballkan Evropian.

Aspak e papritur ajo çfarë ndodhi mbrëmë në veri të Kosovës.

Një gjendje e paralajmëruar prej një retorike të gjatë agresive, provokacionesh jo vetëm e muajve të fundit, të Vuçiç ndaj Kosovës e stabilitetit të rajonit. Një gjendje e krijuar nga sinkronia serbe me mentalitetet ruse përballë Ukrainës e Europës Lindore.

Serbia nuk e pranon as reciprocitetin e domosdoshëm e minimal me Kosovën, as për targat! Sepse ajo e percepton atë si një “koloni” të saj.

Prandaj Vuçic nuk lejon të diskutohet për genocidin serb në Kosovë e rajon, edhe në Kuvendin e Shqipërisë kjo, jo më të pranohet ky, apo ai të kërkojë falje si një sinjal për një mentalitet të ri.

Dhe pastaj Rama&Co vazhdon të trumbetojë “Ballkanin e Hapur” të Vuçiçit, që siç u tregua dhe dje bazohet vetëm mbi filozofinë e “Jugosllavisë së Re”. Ndërsa mbrëmë, kur duhej të ishte i pari që të prononcohej, ai heshti si “fija e barit”!

Rajonit tonë i duhet implementimi i parimeve, mentaliteteve, vlerave europiane e përendimore si garanci për stabilitetin e paqen e tij, për të nesermen në Europën e Bashkuar.

Kjo gjë, bashkëpunimi i domosdoshëm e i vertetë rajonal, mund të realizohet vetëm mbi këto parime, të implementuara nëpërmjet projekteve të BE.

Projektet vuçiçiane të çojnë në konflikte dhe të kthejnë drejt lindjes.

Kujdes…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu