Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu, ka marrë pjesë në ceremoninë e 29-vjetorit të themelit të Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë. Ai thotë se për ”Mini-Shengenin Ballkanik”, si Komb duhet të kemi një qëndrim të fortë e të njëjtë. Gjithashtu Shehu bën thirrje që të ndalohet krijimi i ”Jugosllavisë së Re”. ”“Shengen-i” aventuresk, ringjall “Jugosllavitë”, zbeh Kosoven si shtet, na lidh me Euroazin ruse etj, bije ndesh jo vetëm me interesat madhore si shqiptare kudo ku jetojmë, por dhe të rajonit. Pikërisht për tju kundërvënë këtyre tentativave të rrezikshme, që veçse inspirohen nga dominimet nacionaliste, që kërkojnë të na kthejnë përsëri drejt Lindjes, shqiptarët dhe në Preshevë si në të gjitha hapësirat tona, udhëhiqen nga një parim”.

Per me shume ndqini te plote postimin e tij:


Takime emocionale realizova dje ne Presheve ne pervjetorin e 29-te te themelimit te PDSh aty, kesaj force patriotike, demokratike e me nje vizion europian ne mbrojtje te te drejtave themelore, duke ju kundervene cdo represioni e pa drejtesie. Ishte kjo nje mundesi per te shkembyer mendime me ata vendas te mrekullueshem, autoktone, pjese e “rrenjeve” te qyteterimit europian, qe aspirojne qe me Shqiperine, Kosoven e Rajonin te jemi bashke ne BE e ne NATO, ne miqesi te ngushte me ShBA.

I gjeta te qarte se cdo tentative per ate “Shengen” aventuresk, qe ringjall “Jugosllavite”, zbeh Kosoven si shtet, na lidh me Euroazin ruse etj, bije ndesh jo vetem me interesat madhore si shqiptare kudo ku jetojme, por dhe te Rajonit. Pikerisht per tju kundervene ketyre tentativave te rrezikeshme, qe vecse inspirohen nga dominimet nacionaliste, qe kerkojne te na kthejne perseri drejt Lindjes, shqiptaret dhe ne Presheve si ne te gjitha hapesirat tona, udhehiqen nga nje parim:

“Nje Komb nje Qendrim ne mbrojtje te aspiratave tona kombetare e europiane” tashme te rrezikuara, duke hedhur ne “kosh” ideatoret beogradas apo dhe tellallet shqipfoles alla Esat Pashe te atij konspiracioni makbethian, te ashtuquajtur “Shengen Ballkanik”.Fotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan Shehu

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu