Ish- ministri i Jashtëm Tritan Shehu, duke komentuar elemininimin nga SHBA të gjeneralit iranian Qasem Soeleimani shkruan ne fb, se “Pa SHBA bota s’mund të jetë e sigurt dhe fitoret arrihen vetëm me SHBA-në në krah, ashtu siç e ka dëshmuar historia”.

Ish- deputeti i PD per Qarkun Gjirokaster, shkruan ndër të tjera se kombi shqiptar dhe vendet demokratike me solidaritetin ndaj SHBA-së mund të parandalojnë forcat e errësirës.

Ja postimi i plote i Shehut:

Nje histeri antiamerikane ka perfshire mbas vrasjes se Gjeneralit iranian shume vende sot, hezitim e heshtje diku tjeter, mbeshtetje te ShBA-ve me tej.
Kombi shqiptar ne terresine e tij, kudo qe ndodhet qendron e nuk mund te ndodhe ndryshe me ShBA, mbeshtetesin tone te madh historik, promotorin e arritjeve tona te pa shembullta ne keto 30 vite demokraci e realizim te aspiratave tona kombetare e individuale.
Une e kuptoj se per shume vende te tjera, edhe midis Botes Demokratike jane momente te veshtira dhe pergjegjesie disa here, nuk eshte e lehte per nje pjese ne marjen e vendimeve, jane ne loje shume lidhje, kombinacione, interesa, kend veshtrime, dyzime, etj, dhe kjo eshte normale ne nje rruzull kaq te komplikuar e me diversitete.
Por pavaresisht nga keto sot Koha therret per te qene se bashku, rreth ShBA-ve dhe me ata, si menyren e vetme per t’i bere balle kercenimeve, rreziqeve, terroristeve, qe me emra te ndryshem kane per leitmotiv shkaterrimin e vlerave tona, lirive, demokracise, mireqenies, barazise njerrezore pavaresisht seksit, ngjyres, races, kombesise a fese se secilit prej nesh.
Ashtu si dje ne Betejat kunder fashizmit e nazizmit, apo ne Luften kunder komunizmit nuk mund te arriheshin fitoret pa ShBA dhe sot perseri pa ShBA Bota nuk mund te jete e sigurte qe despote a terroriste nuk do te prekin ate cfare ne kemi me te shtrenjte ne jeten tone, familjet tone, vendet tona, kudo ku jemi e jetojme.
Prandaj te gjthe ata qe aspirojne ne keto vlera, individet, shtetet gjithkush duhet te shprehim mbeshtetjen dhe solidaritetin e madh me SHBA-te, vetem keshtu jo vetem mbrojme te ardhmen, por dhe parandalojme me nje Bashkim Demokratik, me mesazhin e tij te forte aventura te reja nga forcat e erresises.Fotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan Shehu

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu