Ish Ministri i Shendetesise Prof. Dr. Tritan Shehu, ka akuzuar qeverine shqiptare dhe kryeministrin Edi Rama per 10 mije humbje jetesh.

Shehu qe ne profesion eshte mjek e nis reagimin e tij ne fb me nje akuze te forte dhe te drejtperdrejte: ”Une akuzoj kete Qeveri pergjegjese per mbi 10 mije humbje jetesh deri tashti!”

Ja postimi i plote i Shehut:

Une akuzoj kete Qeveri pergjegjese per mbi 10 mije humbje jetesh deri tashti!

Prej marsit 2020 deri me sot keq menaxhimi i epidemise Covid i ka kushtuar Shqiperise 10 mije vdekje shtese mbi mesataren e viteve te meparshem sepse:

— Ne kete periudhe ne Shqiperi nuk ka ndodhur asgje e vecante pervecse epidemise, qe te justifikoje kete numer vdekjesh kaq te larte.

Ndersa Rama e Qeveria vetem heshtin perpara kesaj katastrofe.

Kjo eshte e verteta, qe askush nuk mund t’a mohoje pavaresisht trukeve fshehes, lojes me komplikacionet per te kamufkuar diagnozen baze, referimit per humbjet e jeteve vetem prane spitaleve Covid etj, elemente per te maskuar kete te vertete tragjike!

Perfundimi trondites:

Shqiperia renditet ne treshen boterore te vendeve me me shume humbje jetesh per 1 milion banore.

Fatkeqesisht kjo gjendje eshte ne perkeqesim duke qene:

—Shume larg shifrave zyrtare elektorale te publikuara per epidemine, qe vecse synojne te “kendohet” fitore sic benin edhe muaj me pare, kur realitetit tashme i verifikuar ishte krejt ndryshe. Mjafton per kete te dish te lexosh oshilacionin e numrave ne Shqiperi ne nje periudhe te shkureter te fundit, apo t’i krahasosh me vendet fqinje.

—Me nje nivel vaksinimi te vendeve te Afrikes Qendrore, qofte per numrin e vaksinave, qofte dhe per standartet e pasigurise se shumices dermuese te atyre te perdorura.

Fatmiresisht 25 Prilli eshte vetem pak dite larg, ndryshe do te rrezikoheshim te kalonim 20 mije vdekje shtese.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu