Vetëm disa ditë pas lehtësimit të pjesshëm të masave kufizuese për të përmbajtur rastet e koronavirusit, pandemia është rritur përsëri në perëndim të Atikës, duke nxitur qeverinë greke për të ndërmarrë veprime të menjëhershme urgjente  nëpërmjet Zv. Ministrit të Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias që njoftoi ndalimin e lëvizjes nga ora 18:00 pasdite deri në orën 5 të mëngjesit dhe pezullimin e shërbimeve në dyqanet me pakicë në komunat e Elefsina, Aspropyrgos dhe Mandra-Eidyllia.

Masa u mor pasi autoritetet shëndetësore dhe zyrtarët vendor po japin alarmin, duke u kërkuar qytetarëve të sillen me përgjegjësi gjatë pushimeve, tek vërejnë pasigurinë e situatës.

Ndër masat që janë efektive që nga e premtja në mëngjes në tre komunat, është mbyllja e menjëhershme e salloneve të flokëve, e librarive dhe tregjeve të lëvizshme. Siç është njoftuar, masat do të zgjasin shtatë ditë fillimisht.

Përveç kësaj, shërbimet kishtare të të gjitha besimeve në bashkitë e përmendura janë pezulluar – me përjashtim të funeraleve, të cilat do të lejohen me pjesëmarrjen e të afërmve të ngushtë që numërojnë jo më shumë se 10 vetë. Hyrja në vendet e besimit do të lejohet vetëm për lutje individualisht.

Për më tepër, teste të shpejta do të kryhen në këto zona në intervale të rregullta. Ofruesi kryesor i kujdesit shëndetësor të vendit, EOPYY dhe njësitë e Sekretariatit të Përgjithshëm për Mbrojtjen Civile dhe Forcat e Armatosura do të kryejnë kontrolle të rrepta mbi bizneset në mënyrë që të sigurojnë që ato janë në përputhje me masat.

Sipas burimeve nga Ministria e Mbrojtjes Civile, shpërthimi i ri i pandemisë në Atikën perëndimore i është atribuar lëvizjeve të grupeve të njerëzve që jetojnë në rajon që shesin artikuj në tregje të hapura, por edhe faktit që ka shumë biznese industriale që kërkojnë praninë fizike të punonjësve.

Hardalias i njoftoi masat nga Greqia veriore të enjten gjatë vizitës së tij në zona si Kozani dhe Kilkis, të cilat gjithashtu kanë raportuar një rritje të rasteve.

“Situata mbetet veçanërisht e vështirë pasi ngarkesa virale nuk po zvogëlohet pavarësisht nga masat që po zbatohen,” tha Hardalias.

Ministri i Mbrojtjes Civile Michalis Chrysochoidis, i cili vizitoi qytetin verior të Kozani, i cili gjithashtu po lufton për të përballuar, përshkroi “një situatë shumë kritike” në rajon.

“Fenomeni po bëhet endemik. Qyteti dhe rajoni kanë vuajtur nga koronavirusi për shumë muaj, ”tha ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu