Ish deputeti demokrat Tritan Shehu, nepermjet nje shkrimi ne fb ka faktuar goditjet e kryeministrit Rama, ndaj trashegimise sone europiane.

Shehu ka renditur ne shkrimin e tij disa nga goditjet qe Rama ka kryer nder vite.

Per me shume ndiqni te plote shkrimin e tij:

Rama po perfundon ate qe realizoi pushtimi otoman e ai komunist, duke goditur trashegimine tone europiane.
Shqiperia ka shume pak monumente prej epokes se kultures greko-romake, qe e lidhin ate me Europen, si pasoje e atyre pushtimeve.
Dhe ajo pak e mbetur kryesisht ne Tirane qe simbolizon lidhjet tona moderne me Perendimin, e ndertuar nga mjeshtrat italiane, po asgjesohet.

U “shkul” fytyra e Shqiperise, Sheshi elegant Skenderbej i ndertuar me nje vizion urbanistik nga ata, duke u zevendesuar me nje objekt te rendomte, te llojit lindor, qe shkaterroi edhe qarkullimin e Tiranes.

U transformua Stadiumi yne i ngritur me estetike nga po ata qe bene epoke ne arkitekturen boterore si pjese e Sheshit “Nene Tereza”, nje muze historie, per tu zevendesuar me nje “monster” pa fizionomi dhe ne humbje te thelle financiare.
Tashti si barbaret e dikurshem i jane versulur Teatrit, edhe ky pjese e historise se Tiranes europiane, per te zhdukur cdo gjurme te asaj kulture.

Per te ruajtur rrenjet, perkatesine, identitetin, duhet te ruash historine qe te mos devijosh te ardhmen, ka shume hapesira edhe per te “rejat”.
Parisi ndertoi “Dèfence” pa shkaterruar trashegimite e tij, por diku tjeter, se atje populli nuk duron gjate…, por edhe te ne shperthen!

Fotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan ShehuFotografia e Tritan Shehu

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu