Në një mbledhje të dytë të qeverisë të zhvilluar diten e sotme kryeministri Edi Rama ka kërcënuar mediat me mbyllje nëse publikojnë lajme që sipas tij janë të papranueshme në këtë situatë. Rama tha se ligji për gjendjen e jashtëzakonshme ia jep edhe këtë të drejtë.

”Iu bëj thirrje të gjithëve duket besuar se i bëjnë nga mungesa e një reflektimi pak të cekët, që të mos na detyrojnë që nga gjendja e jashtëzakonshme, që të marrin masa që t’ju fikimin dritën e ekraneve. Është jo njerëzore mbi të gjitha, në kushtet kur njerëzit kanë marrë arratinë nga shtëpitë, në të shumtën e herës edhe të nxitur nga mungesa për të arsyetuar qartësisht nga lajmet e rreme, ata të cilët kanë përgjegjësi t’i shfaqen publikut si ndërmjetës të përfshihen në të lloj veprimtarie, që s’ka sensin se njerzillëkut, të ndalen për të qetësuar shpirtrat e njerëzve. Ata bëjnë parashikime, këto janë krime. Kjo është kohë për psikologët, nuk është kohë për astrologët. Broçkulla”, – u shpreh Rama.

Në fakt Rama është i vetmi që ka bllokuar ekranet prej mëngjesit të së martës. Ai dhe ministrat, prefektet kanë marrë më shumë zë se askush në këto ditë të vështira. Mbyllja e ekraneve kritikë ka qenë një dëshirë e kahershme e kreut të qeverisë të cilën po përpiqet ta realizojë edhe me ligjin special mjaft të kritikueshëm dhe tani gjeti arsyet për ta bërë realitet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu