Presidenti kinez Xi Jinping e siguroi Presidentin amerikan Donald Trumpt të premten se Kina po bënte gjithçka ishte e mundur për të frenuar koronavirusin që ka vrarë deri tani 640 persona përfshirë një doktor që dha alarmin vetës sat ë kërcënohej nga Policia kineze, njofton Reuters.

Kina gradualisht po arrinte rezultatet dhe ishte e bindur se mund të mposhtte epideminë afatgjatë pa pasoja afatgjata në zhvillimin ekonomik, I tha Presidenti kinez, homologut të tij amerikan në një telefonatë, sipas televizionit shtetëror.

Telefonata në Shtëpinë e Bardhë, të cilën Kina e kishte akuzuar se po përhapte panik për epideminë, erdhi pasi banka e saj qëndrore u zotua të rrisë mbështetjen për sektorët e prekur.

Presidenti kinez Xi kishte shpallur më herët “një luftë popullore” kundër virusit, duke thënë se Kina i ishte përgjigjur me të gjithë fuqinë e saj dhe masat më të rrepta të kontrollit dhe parandalimit, tha media shtetërore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu