Analisti Dritan Kaba, ne nje shkrim ne rrjetin social te fb-se ben me dije, se plani per shkembimi  e territoreve mes Kosoves dhe Serbise u financua nga Fondacioni Soros.

Gjithashtu Kaba thekson, se ky plan u mbeshtet politikisht edhe nga demokratet ne SHBA.

Per me shume ndiqni shkrimin e tij:

Nje gje nuk e thone, as nuk kane guxim ta permendin, qe “Plani per Shkembimin e Territoreve” u financua nga Fondacioni Soros. Ky plan ogurzi dhe absurd u mbeshtet politikisht nga demokratet ne SHBA.

Ky plan kishte si negociator ne trekendeshin Beograd – Prishtine – Tirane, Alex Soros, i cili ka bere mbi 5 udhetime dhe diskutime, pikerisht per kete plan famekeq. Duke takuar me entuziasem dhe Albin Kurtin dhe pas takimeve hidhte foto me te, duke e konsideruar si njeriu i politikes se re, qe ai e mbeshteste!

Albin Kurti eshte i vetmi, qe nuk e ka denoncuar Planin e Soros as me emer as si ide dhe as financuesin! Albin Kurti kishte marre persiper te bente haterngelurin me Ramen, pikerisht pas renies se Boltonit, per te fshehur pikerisht lidhjet e arta te tyre ne kete skeme, qe coptonte Kosoven! Dua te kujtoj ketu dy deklarata te Kurtit nje ne Tirane pas takimit me Ramen dhe nje pas dorezimit te qeverise ne Prishtine, ku e theksonte me force, qe Rama nuk dinte gje rreth ketij plani!!! Nj projekt te Sorosit dhe Edi nuk e dikerka! Sa per te qeshur dhe per te qare eshte!

Disa “naive”, disa te paguar me vite nga Soros u “sulen” me opinionet e tyre kunder Grenell dhe Presdientit Trump, por harruan te permendin si Fondacionin Soros si ideatore te studimit ashtu edhe Bolton si mbeshtetes te kesaj afere ne kurriz te Kosoves!

Keta analiste me “nam” nuk thane asnje, po asnje fjale per shetitjet “turistike” dhe bisedat e mbyllura dhe ne terr te Alex-it. As nuk kerkuan ndonjehere transparence! Me shume u shprehen te pagojet se keta! Nuk munden as sot te pipetijne!
Disa derdimene bejne rolin e Kasandres, jo se dine gje, por ashtu e kane marre udhezimin nga ato qarqe antishqiptare dhe kunder Kosoves per te kaluar fajin tek Presidenti Trump, por sot ndihen si muti ne shi!

“Analistet” e furtunes ne goten e ujit dhe shpikesit e asgjese vetem faktin e financimit dhe projektit te ndarjes nuk e permendin. Atyre nuk i dhemb as Kosova as shqiptaret, ata jane thjesht zgjatimet mediatike te agjendes antishqiptare, antikombetare dhe pro globaliste! Keta “analiste” bene gjithshka duke sulmuar Grenell, bene fake news mbi Presidentin Trump dhe arriten deri aty sa te sulmonin takimin ne Shtepine e Bardhe ne Washington.
Jane pikerisht po te njetat fytyra te paguara, qe nuk artikulonin asnje fjale, kur bisedimet zhvilloheshin ne Bruksel dhe sorosiania Mogherini i drejtonte ato! Me falni, jo fjale, por asnje presje nuk radhiten me tastierat e tyre te mbushura me broçkulla!

Keta palaço vetem nje gje dine te bejne mire, t’i sherbejne padronit te tyre, t’i humbin gjurmet atij dhe te paraqesin sikur ky skandal ne syte e te gjitheve nuk ka ndodhur! Jane qindra faqe te studimit ogurzi, jane miliona euro qe jane shpenzur per te, por edhe te paguara ne media per te sponsorizuar idene e shkembimit te territoreve, por edhe per te baltosur figuren e Presidentit Trump.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu