Olaf Scholz do të bëhet kancelari i ri i Gjermanisë të mërkurën me një votim në parlament që lideri i SPD dhe aleatët e tij liberalë dhe të gjelbër pritet ta fitojnë me lehtësi.

Scholz ka nevojë për mbështetjen e të paktën 369 politikanëve në Bundestag për t’u zgjedhur për të zëvendësuar Angela Merkelin, e cila po largohet pas 16 vitesh.

SPD dhe partnerët e saj të koalicionit, Demokratët e Lirë dhe të Gjelbërit, kanë 416 vende në dhomën e ulët prej 736 të parlamentit gjerman.

Scholz tha të martën se qeveria e re — e cila detyron Unionin Kristian Demokrat (CDU) të Merkelit ntë dalë në opozitë për herë të parë që nga viti 2005 — “përballon sfidat kryesore të kësaj dekade dhe shumë më gjerë”. Nëse ka sukses, tha ai, “ky është një mandat për t’u rizgjedhur së bashku në zgjedhjet e ardhshme.”

Scholz, 63 vjeç, ka qenë zëvendëskancelar dhe Ministër i Financave i Gjermanisë që nga viti 2018 dhe është një ish-kryetar bashkie i qytetit të Hamburgut. Një ish-avokat që iu bashkua socialdemokratëve në moshën 17-vjeçare, Scholz ishte pozicionuar si pasues i Merkelit për disa kohë.

“Ai u zgjodh sepse është shumë i ngjashëm me Angela Merkelin – dhe kjo ishte e llogaritur”, tha Lars Haider, kryeredaktor i Hamburger Abendblatt dhe biografi i Scholz, të martën për Euronews.

Scholz u vlerësua me fitoren e papritur të socialdemokratëve në zgjedhjet e 2021, me partinë që erdhi nga vendi i tretë në sondazhe për të siguruar një fitore të ngushtë ndaj CDU. Më pas ai mblodhi shpejt një koalicion me të Gjelbërit gjermanë dhe Demokratët e Lirë pro-biznesit.

Haider, libri i të cilit mbi Scholz-in do të botohet në gjermanisht këtë javë, tha se vetëm për shkak se Scholz është si Merkel, kjo nuk do të thotë se Gjermania po shkon drejt të njëjtave gjëra. Merkel, tha ai, ishte një politikane reaktive që iu përgjigj humorit politik dhe publik. Scholz është shumë më vendimtar.

“Ai ka synime të qarta dhe i vendos gjërat në vend për t’i arritur ato. Nëse nuk funksionon, ai thotë: “OK, herën tjetër do ta bëj më mirë,” tha Haider.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu