Organizata Botërore e Shëndetit ka thënë që bota duhet të bëjë më shumë për t’u përgatitur për një koronavirus të mundshëm pandemik.

OBSH tha që ishte shumë herët për ta quajtur shpërthimin një pandemi, por vendet duhet të jenë “në një fazë të gadishmërisë”, raporton BBC.

Një pandemi është kur një sëmundje infektive përhapet lehtësisht nga personi në person në shumë pjesë të botës.

Më shumë raste të virusit Covid-19, i cili shkakton sëmundje të frymëmarrjes, vazhdojnë të shfaqen me shpërthime në Korenë e Jugut, Itali dhe Iran.

Sidoqoftë, shumica e infeksioneve janë në Kinë, ku 77,000 njerëz janë infektuar dhe gati 2.600 kanë vdekur. Numri i rasteve të reja atje tani po bie.

Më shumë se 1.200 raste janë konfirmuar në rreth 30 vende të tjera dhe ka pasur më shumë se 20 vdekje. Italia njoftoi tre vdekje të tjera të hënën, duke e rritur totalin atje në gjashtë.

Tregjet e aksioneve në të gjithë botën panë rënie të mprehta mes shqetësimeve në lidhje me ndikimin ekonomik të virusit.

Kina tha se do të shtyjë takimin vjetor të Kongresit Popullor Popullor muajin tjetër, për të “vazhduar përpjekjet” kundër koronavirusit.

Organi, i cili miraton vendimet e marra nga Partia Komuniste, është takuar çdo vit që nga viti 1978.

Image

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu