Ketë te mërkurën, pra diten e neserme gjithkush mund të shijojë pamje të ‘hënes së përgjakur’, pasi do të jetë kaq e kuqe sa do të duket si e tillë.

Keshtu, neser i vemi Sateliti natyror i planetit Toke do të duket 14 % më i madh dhe 30 % më i shndritshëm në qiellin e natës së të mërkurës 26 maj 2021.

Agjencia hapsinore ‘Nasa’ bëri me dije, se po të mërkurën më 26 maj do të jetë eklips total i hënës, i pari që nga janari i vitit 2019.

Astronomët thanë se këtë javë, qendra e hënës do të jetë 357,462 km larg nga qendra e Tokës. Kjo është afërsisht 48,000 km më afër se hëna e plotë më e largët e vitit, e cila do të ndodhë në dhjetor 2021.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu