Kina raportoi 12 raste të reja Covid-19 të premten, më 14 maj pas më shumë se tre javësh pa asnjë rast, thanë autoritetet kombëtare dhe rajonale.

Katër nga rastet ishin infeksione në provincën lindore të Anhui, të gjitha të lidhura me të njëjtin rast, me mbiemër Li. Media shtetërore raportoi se testet masive po kryheshin në dy qytete të provincës, Luan dhe Hefei.

Dy nga rastet në Anhui u raportuan nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë të premten.

Ata ishin transmetimet e para lokale që nga 20 prilli, kur Kina regjistroi dy raste në provincën jugperëndimore të Yunnan.

Agjencia zyrtare e Kinës e lajmeve Xinhua tha se Li kishte udhëtuar në Anhui më 1 maj nga Dalian, një qytet port në provincën verilindore të Kinës Liaoning.

Çështja tjetër e Komisionit Kombëtar të Shëndetit, me mbiemrin Zhang, ishte në kontakt të ngushtë me Li gjatë një klase trajnimi të drejtuar në qytetin e Luan, njoftoi Xinhua.

Autoritetet Anhui më vonë raportuan dy raste të transmetuara më tej lokalisht, të dyja lidheshin me Li. Asnjë nga rastet e konfirmuara të Anhui nuk ishte vaksinuar, tha një zyrtar lokal i shëndetit për Xinhua .

Ndërkohë, autoriteti shëndetësor krahinor i Liaoning raportoi tre infeksione të reja, duke përfshirë dy lokale, të dy në një qytet tjetër port, Yingkou.

Pesë rastet e tjera në territorin e Kinës, të regjistruara të enjten, ishin infeksione të importuara me origjinë jashtë shtetit. Komisioni shëndetësor kishte raportuar nëntë raste të enjten, të gjitha të importuara.

Numri i rasteve të reja asimptomatike, të cilat Kina nuk i klasifikon si raste të konfirmuara, u rrit në 22 nga 14 një ditë më parë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara Covid-19 në territorin e Kinës qëndroi në 90,815 që nga e enjtja, ndërsa numri i të vdekurve mbeti i pandryshuar në 4,636, raporton Reuters.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu