”Masiviteti i vaksinimeve ka bere te mundur uljen e rasteve te infektimeve me coronavirus ne Shqiperi.”- Keshtu eshte shprehur mjeku infeksionist Pellumb Pipero.

Sipas Piperos, 1 milione vaksinime arrijme ne fund te muajit Maj, ndersa ne muajin Qershor arrijme imunitetin e ”turmes”.

Gjithashtu mjeku Pipero eshte shprehur, se tashme masat shtrenguese per popullaten si pasoje e pandemise duhet te rishikohen.

Sipas tij Komiteti i Eksperteve pritet qe te marre vendimin e mosmbajtjes se maskave nga popullata ne ambjentet e hapura, ndersa ne ambjentet e mbyllura do te vazhdoje mbajtja e tyre.

Edhe ora policore pritet qe te hiqet brenda muajit Maj, si dhe masat shtrenguese per restorantet dhe baret do te rishikohen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu