Populli  kërkon që politika shqiptare të mësojë nga Kosova. Asgjë më tepër, veçse të veprojë si ajo, ku kryeministri jep dorëheqjen dhe zgjedhjet bëhen pa banda e ku rezultati nuk vonohet me javë të tëra, siç ndodh në Tiranë.

Në Kosovë funksiononte parlamenti, qeveria, presidenca, opozita, shoqëria civile, media nuk është e blerë nga qeveria si në Tiranë, por një akuzë nga Haga, e cila kishte prapavijë politike solli që kryeministri kosovar të jepte dorëheqjen dhe ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme politike.

Kosova dha ditën e dielë një shembull demokracie për Rajonin, pse jo edhe për BE. Kryeministri Ramush Haradinaj dha dorëheqjen duke e dërguar vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare, të cilat u zhvilluan në mënyrë korrekte, pa vjedhje apo blerje votash si dhe brenda më pak se 6 orë nga ora e mbylljes doli rezultati se kush fitoi. Ishte PDK e Kadri Veseli ose partia e presidentit Hashim Thaçit e cila pranoi që në fillim humbjen dhe kalimin në opozitë. Më pas beteja u zhvillua dhembë për dhembë mes Lëvizjes Vetvendosje të Albin Kurtit dhe LDK me kandidate për kryeministre Vjosa Osmanin. Diku nga mesnata filloi festa e VV dhe partitë e tjera heshtën, duke respektuar fituesin e këtyre zgjedhjeve.

Dhe siç dihet tashmë Albin Kurti ka dalë fitues në Kosovë, duke mposhtuar dy partitë e ish-komandantëve të UÇK, Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinaj. Në Shqipëri duhet të ulin kokën dhe të mësojnë nga Kosova e cila zhvilloi zgjedhje demokratike.

Siç dihet prej muajsh opozita shqiptare ka dalë nga parlamenti, ajo po zhvillon protesta të forta kundër kryeministrit Rama, të cilin e akuzon për blerje dhe vjedhje votash me bandat e krimit, siç janë bërë publike dosjet e krimit elektoral në Durrës dhe në Dibër. Ndërkohë kryeministri ironizon dhe tallet me popullin opozitar, të cilit nuk i ka mbetur asnjë udhë tjetër përveç përplasjes së fortë me pushtetin para kryeministrisë. Faktet e shumta që janë botuar apo që gjenden në dosjet hetimore të prokurorisë flasin për blerje votash nga qeveria e PS në bashkëpunim me krimin e organizuar. Kryeministri akuzohet për PPP-të, tenderime, koncensione, varfëri të popullsisë, etj dhe nuk pranon të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Në Kosovë funksiononte parlamenti, qeveria, presidenca, opozita, shoqëria civile, media nuk është e blerë nga qeveria si në Tiranë, por një akuzë nga Haga, e cila kishte prapavijë politike solli që kryeministri kosovar të jepte dorëheqjen dhe ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme politike. E tashmë të gjithë e dijmë se si dolën dhe ku nuk pati asnjë parregullsi, rezultati doli në mesnatë. Ndërsa në Shqipëri rezultatet vonojnë me javë, zihen e shahen partitë, futen në punë bandat, bile edhe zgjedhjet moniste të 30 qershorit nuk dolën rezultatet as brenda natës, por fiks pas 27 ditësh!

Kryeministri Rama që e ka çuar vendin në kaos politik dhe ekonomik, edhe social, duhet të mësojë nga Kosova. Të jap dorëheqjen dhe të vendos populli me zgjedhje të parakohshme nëse e votbeson apo jo. Por sondazhet qeveritare e nxjerrin humbës Rilindjen, ndaj nuk pranon zgjedhje.

E mira e do që politika shqiptare të mësojë nga Kosova. Asgjë më tepër, veçse të veprojë si ajo, ku kryeministri jep dorëheqjen dhe zgjedhjet bëhen pa banda.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu