Një çift shqiptarësh janë arrestuar, pasi blinin kokainë në Athinë dhe më pas ia shisnin klientëve në ishullin e Mykonos.

Mediat greke shkruajnë se për transportimin e lëndës narkotike ata përdornin arusha pelushi, por ata u zbuluan nga oficerët e Rojës Bregdetare dhe EL.AS.

Shqiptari i arrestuar, quhet Adrian dhe është 45-vjeç. Ai njihej në sheshet e Athinës dhe Mykonos me emrin e koduar “Marsi” dhe bashkëpunëtorja e tij është një grua bionde, e cila identifikohej si ‘Nela’ dhe ishte 35-vjeçe

Në fakt, gruaja bionde ishte ajo që merrte përsipër transportimin e kokainës me arushët e kuq ‘për t’i hedhur hi syve të autoriteteve.’

Por pasditja e 29 janarit ishte transferimi i fundit i kokainës që ata bënë nga Athina në Mykonos, pasi  Prokuroria e Drogave të Autoritetit Portual të Mykonos në bashkëpunim me Departamentin e Çështjeve të Përgjithshme të Nën-Drejtorisë së Prokurorisë së Barnave të Selanikut, bllokuan çiftin sapo zbritën nga anija dhe i vunë në pranga.

Si u bë arrestimi i tyre?

Pak para se të niseshin për rrugë, policia pas informacioneve të marra, vëzhgoi çiftin. Ai hipi në automjet, duke lëvizur drejt shtëpisë së tij. Pas pak, të dy u larguan nga shtëpia e tij dhe pasi hipën në automjet, u drejtuan për në portin e ri të Mykonos.

Pasi “Nela” doli nga automjeti dhe u zhvendos në zyrat e biletave ku kërkoi ​​një biletë për Pireun, një ekzekutiv i Zyrës së Prokurorisë së Drogës me ndihmën e një piloti të një qeni antidrogë, i imobilizoi të akuzuarit për kontroll.

Në pyetjet përkatëse, e akuzuara deklaroi se ajo transportoi një arush pelushi brenda të cilit kishte futur  317.35 gram kokaine, si dhe 600 euro.

Ata u vunë menjëherë në pranga ndërsa hetimet e dy shërbimeve vazhdojnë për të gjetur anëtarët e tjerë të qarkut dhe klientelën e tyre.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu