Mesohet se ne oret e drekes ka mberritur pergjigja laboratorike nga kryeqyteti per 35 vjecarin M.B. punonjes ne Ministrine e Financave me banim rezident ne kryeqytet.

Nje dite me pare 35 vjecari kishte shfaqur shenja te dukshme te ngjashme me ato te COVID-19 konstatuar nga mjeket e pneumologjise ne Spitalin e Gjirokastres dhe per garanci laborantet e Njesise Vendore te Kujdesit Shendetesor te Gjirokastres, i moren kampione te sekrecioneve ne tampon duke i transferuar ne kryeqytet per analizim laboratorik.

Pasi ka zgjatur 24 ore analizimi bakteriologjik i sekrecioneve te 35 vjecarit, ai ka rezultuar negativ duke hequr cdo lloj frike dhe shenuar njekohesisht edhe rastin e shtate ne Qarkun e Gjirokastres dyshues me shenjat e Coronavirusit.

Deri me tani Qarku i Gjirokastres ngelet nje zone e paprekur me virusin e rrezikshem.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu