Ish-ministrit Tritan Shehu shprehet se menyra sesi qeveria po menaxhon epidemine e ka vendosur vendin në nje qark pa dalje. Ne nje reagim n fb Shehu shprehet se faji nuk eshte i specialisteve, por i drejtuesve te qeverise qe nuk dine te lexojne informacionet.

Ja reagimi i Shehut:

Kësaj i thone “Të vish verdalle si kali ne leme”!

Numra kaotike te dhenash epidemiologjike me shume pak testime, qe nuk te cojne ne asnje konkluzion, asnje strategji per ballafaqimet, hapat, hapjet e javeve ne vazhdim etj, na kane futur ne nje qark pa dalje.

Dhe per kete nuk e kane fajin specialistet; strategjite i perpunojne politike beresit, duke shfrytezuar informacionet, sygjerimet e specialisteve, pa u fshehur mbas “gaxhoit”.

Me thone qe do te fillojne testimet imunologjike, me vjen mire qe thirjet tona po i zgjojne nga gjumi letargjik disa, por…. pritet te vijne disa qindra kite!!!

Nuk e di nese dikush jua ka thene qe per cdo person duhen dy, IGG e IGM.

Nuk e di nese ju eshte shpjeguar qe ata qe do kene te rritur IGM duhet te bejne me tej ekzaminim virusologjik me PCR.

Nuk e di nese e kane kuptuar qe ketu behet fjale per depistim imunologjik, pra per qindra mijra ekzaminime, e realizueshme kjo ne vendin duke decentralizuar procesin, mobilizuar te gjitha kapacitetet laboratorike e rimbursuar qytetaret, kjo do te coje tek “pasaporta imunologjike” e domosdoshme edhe neser per levizjen jashte kufijeve.

Sot ka shume metodika per kete qellim qe nga Imunokromatografia te ELISA, eshte detyra e specialisteve, laboratoreve, te propozojne disa me te pershtateshmet, vendimet strategjike me tej merren diku tjeter.

Dhe nje keshille, ne vend qe te humbni kohe me konferenca on line me diku ne Kine, koncentrohuni te eksperiencat e zgjedhjet konkrete te vendeve te BE, ndiqni cfare po vendosin ne ShBA, do t’ju vlejne realisht!!!!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu