Kur i lani flokët gjatë natës, mund t’i lini të thahen natyrshëm, në vend që t’i thani me nxehtësi.

Kjo mund t’ju kursejë kohë – por mund të jetë seriozisht e dëmshme për shëndetin e flokëve tuaj, duke shkatërruar flokët tuaj.

Eksperti i gjumit Max Stephens nga The Sleep Checklist ka paralajmëruar për rreziqet e të shkuarit në shtrat pa i tharë flokët, duke theksuar se ai e kupton se shumë njerëz do të kenë vështirësi të gjejnë kohën për t’u larë dhe tharë, por ai ka ofruar disa alternativa për ata që kanë kohë.

Pra, pse nuk duhet të shkosh në shtrat me flokë të lagur? Epo, Max shpjegoi se integriteti strukturor i flokëve tuaj dobësohet kur laget dhe i bën më të prirur ndaj thyerjes.

Shkuarja në shtrat me flokë të lagur mund të krijojë flokë të dredhur dhe të brishtë, kështu që nëse e keni vënë re se i juaji nuk është në gjendje aq të mirë sa dikur, atëherë mund të jetë koha për të hequr qafe banjën ose dushin e natës.

Flokët e lagur mund të shkaktojnë gjithashtu rritjen e baktereve në shtretër dhe jastëkë, dhe kjo mund të çojë në puçrra dhe zbokth . Bakteret gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të frymëmarrjes nëse formohet myku.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu