Mjekët u bëjnë thirrje njerëzve që të mos marrin paracetamol para se të vaksinohen.

Apeli vjen pasi më herët diavse u është këshilluar të marrin paracetamol kundër dhimbjeve që më parë, për të ndaluar efektet anësore.

Por ka disa prova që paracetamoli mund të zvogëlojë pak efektivitetin e vaksinës duke dobësuar prodhimin e antitrupave.

Qetësuesit e dhimbjeve duhet të merren vetëm nëse vuani nga simptomat – jo në pritje të simptomave.

Sakaq mjekët e familjes që kontaktoi noa.al këshillojnë që personat të cilët vaksinohen, pak ditë para vaksinimit si dhe 10 ditë pas marrjes së dozës duhet të pinë një herë në ditë një kokërr aspirinë 100 me protect. Kjo është masë parandaluese për të shmangur gjasa tromboze.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu