Ish deputeti i PD Tritan Shehu, reagon per situaten teresisht te papranueshme qe mbizoteron sot ne Shqiperi sidomos presionin ne rritje ndaj gazetareve dhe mediave qe percjellin te verteten.

Sipas zotit Shehu, Rilindja e Edi Rames po kufizon te drejten e shprehjes dhe te mendimit ndryshe edhe per qytetaret e thjeshte te cilet permes rrjeteve sociale, zbulojne katastrofen qe ka pushtuar vendin nga Rilindja. Regjimet autokratike e diktatoriale kane perdorur shpesh fatkeqesi natyrore, kriza ekonomike, grushte shteti e deri te inskenime ekstreme, per te justifikuar masat represive e kufizuese-shprehet ish deputeti Shehu permes nje reagimi te gjate ne rrjetin social FCB.

Statusi i plote i zotit Shehu ne FCB.

Ne keto momente tragjike Rilindja kerkon te shtyje Shqiptaret nen censure e autocensure!
Autokracia duke shfrytezuar termetin po instalon nje terr informativ afat gjate ne Shqiperi.
Prej ditesh eshte vendosur nga Qeverisja nje maredhenie kercenimi mbi median, per ta mbajtur ate nen presion sot e neser.
Rama kercenoi perseri rende median duke gjetur fragmente shembujsh te larget te kufizimit te saj, por duke “harruar” se ne po shkojme drejt BE.
Nderkaq po ky presion kerkohet te realizohet edhe direkt mbi qytetaret.
Mbajtja per disa dite ne qeli dhe vendimi i sotme i gjykates se Durresit me “detyrim paraqitje” per ate studente, qe e terrorizuar nga shkaterrimet aty, shprehu ne median personale nje alarm te brendeshem, eshte nje sinjal jo i shkeputur per ate qe po ndodh ne vendin tone drejt kufizimit te lirive themelore te njeriut.
E turpeshme dhe tejet shqetesuese kjo!
Regjimet autokratike e diktatoriale kane perdorur shpesh fatkeqesi natyrore, kriza ekonomike, grushte shteti e deri te inskenime ekstreme, per te justifikuar masat represive e kufizuese.
Demokracia e cenuar eshte gjeja me veshtire per tu “sheruar”!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu