Ndodh e pabesueshmja, Shqiperia eshte shpallur Kampion Bote për herë të parë në historinë e gjimnastikës shqiptare

Gjimnasti rus Matvei Petrov, që përfaqëson Shqipërinë, ka rrëmbyer medaljen e arit në Kupën e Botës në Gjimnastikën Artistike në Osijek të Kroacisë.

Ky është një sukses i madh për Shqipërinë, pasi mban gjallë shpresën për medaljen e parë në historinë e Shqipërisë në Lojërat Olimpike Tokjo 2020.

Duhet theksuar se prej disa vitesh, gjimnasti rus Matvei Petrov përfaqëson ngjyrat kuqezi.

Ai jeton në Pragë dhe punon si trajner në një palestër, ku edhe rastësisht u njoh me pronarin shqiptar të saj dhe që nga ai moment i lindi ideja e një bashkëpunimi me Shqipërinë.

Më pas ai u bë pjesë e Federatë Shqiptare të Gjimnastikës dhe e shpalli Shqiperine Kampion Bote.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu