Greqia po shkon drejt mbylljes totale. Këtë e ka bërë të ditur sot Ministri i Shëndetësisë, Vassilis Kikilias, i cili ka thënë se vendi po hyn në bllokim total për një muaj, pasi kushtet epidemiologjike po përkeqësohen në vend dhe sistemi i shëndetësisë po përballet me presion në rritje.

Sipas Ministrit të Shëndetësisë, kryeministri dhe qeveria pranuan rekomandimin përkatës të ekspertëve të sëmundjeve infektive, ndërsa theksoi se njoftimet për masat e reja do të bëheshin nga Mitsotakis të enjten në mëngjes, së bashku me shefin e grupi specialist, profesor Sotiris Tsiodras.

Sipas rekomandimeve të paraqitura nga Komiteti i Ekspertëve, vetëm shkollat ​​fillore do të mbeten të hapura, ndërsa shkollat ​​e mesme dhe licetë do të mbyllen.

Duke folur për Ant1-TV, ai tha se vendimi u mor pas komunikimit që ai kishte me Komisionerin e Shëndetësisë St. Kyriakidou dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) Dr. Andrea Ammon.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu