Greqia vendosi mbajtjen e detyrueshme të maskave kudo ditën e shtunë, pasi vendi shënoi rekorde për rastet e reja ditore të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore njoftuan të shtunën një rekord prej 935 rastesh të reja, së bashku me 5 vdekje. Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë në Greqi është 29,992, me 564 vdekje, njofton Kathimerini.

Masat shtesë, të njoftuara të enjten gjatë një fjalimi televiziv drejtuar kombit nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, bënë që shtetrrethimi të hyjë në fuqi brenda natës të shtunën në zonat me alarmante vendit, nga mesnata deri në 5 të mëngjesit, ndërsa mbajtja e maskave të fytyrës tani është e  detyrueshme si brenda dhe jashtë dhe në të gjitha shërbimet publike dhe ndërmarrjet private.

Shterrethimi përjashton punëtorët në turnin e natës, gazetarët dhe rastet e urgjencës, por këta punëtorë duhet të jenë në gjendje të sigurojnë një leje punëdhënësi, ose një çertifikatë të platformës Ergani nëse punojnë më vete.

Që nga e shtuna në mëngjes, makinat e patrullës së policisë në Athinë kanë transmetuar mesazhin vijues, në greqisht, anglisht dhe arabisht:

“Ju kujtojmë që përdorimi i maskave për fytyrë është i detyrueshëm në të gjitha hapësirat e jashtme. Tani ka hyrë në fuqi shtetrrethimi. Njerëzit nuk lejohen të qëndrojnë jashtë nga ora dymbëdhjetë e gjysmë e mesnatës deri në pesë të mëngjesit. Ju lutemi mbrojeni shëndetin publik; shmangni grumbullimin e njerëzve. Të ndjekim udhëzimet,  të jemi të sigurt “.

Në  konferencën televizive të së premtes mbi përparimin e pandemisë në Greqi, Zëvendës Ministri për Mbrojtjen Civile Nikos Hardalias tha, që nga e hëna, niveli i gatishmërisë do të ndryshonte në 24 nga 74 prefekturat në Greqi: 13 treguan përmirësim ndërsa 11 treguan përkeqësim.

Sidoqoftë, vetëm dy prefektura të Greqisë, Kastoria dhe Kozani, do të jenë në nivelin më të lartë të alarmit të koronavirusit, nivelin 4 që nga e hëna, vuri në dukje ai, ndërsa shumica e prefekturave (58) ende klasifikohen si Niveli 1 ose 2.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu