Shtatëdhjetë e tetë raste të reja të koronavirusit u regjistruan në vendin fqinj, duke e çuar totalin në 821.

Sipas një zëdhënësi të Ministrisë së Shëndetësisë për sëmundje koronare të zemrës, Sotiris Tsiodras, 134 janë shtruar në spital, nga të cilët 53 janë shtruar në spital në NjQV, ndërsa 22 janë numri i përgjithshëm i personave që kanë vdekur.

Tsiodras vlerësoi se nuk kishte një rritje të madhe eksponenciale të sëmundjes në Greqi.

Një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë për koronavirus e ka bërë të qartë se virusi mund të zhvillohet në pneumoni dhe pacientë të rinj pa sëmundje themelore, dhe përsëriti se askush nuk është imun, ashtu si në disa raste me gripin.

Në fakt, ai u bëri thirrje atyre që kanë sëmundje themelore të çdo moshe, nëse nuk mund të kontaktojnë mjekun e tyre që ndjekin ose nuk kanë një mjek referues, të kontaktojnë menjëherë spitalet e tyre lokale për udhëzime, sapo simptomat e tyre të fillojnë të përkeqësohen.

Vëmendje për shtëpitë e pleqve dhe shtëpitë e pleqve

Tsiodras bëri referencë të veçantë në vendet ku jetojnë njerëz të moshuar dhe njerëz me probleme kronike shëndetësore, të tilla si shtëpi pleqsh, shtëpi pensionesh dhe vendet ku të moshuarit vuajnë nga sëmundje kronike. “Veçanërisht atje ne nuk duam që virusi të depërtojë”, tha ai në mënyrë të veçantë, duke shtuar se ishte “shumë e rëndësishme të identifikohej herët tek ata që paraqesin simptoma alarmante në mënyrë që të izolohen dhe trajtohen siç parashikohet nga udhëzimet e ESA”.

“Nëse ne kemi njerëz të moshuar në familjen tonë, shmangni çdo kontakt ose pothuajse çdo kontakt me ta, dhe do të ishte mirë të kujdeset për vetë personin e moshuar”, tha ai, duke sqaruar se ky person duhet të kufizojë kontaktin e tyre në minimum. rreziku i transmetimit të virusit te personi që kujdeset, shkruan Kathimerini, transmeton Faxweb.al

“Në dyshimin më të vogël të sëmundjes duhet menjëherë të kontaktoni mjekun dhe ESA” dhe në rastin e të moshuarve theksoi  Tsiodras.

Masat e mbrojtjes në shtëpi

Tsiodras gjithashtu u referohej atyre që do të kalonin në shtëpi koronavirusin, duke thënë se ishte e rëndësishme ose kontakti i rregullt me ​​mjekun, “të qëndroni në një dhomë të ventiluar mirë, që do të përdorej vetëm nga ata. Kujdesi për ata me simptoma duhet të bëhet vetëm nga një person i cili nuk është në një grup me rrezikshmëri të lartë, “tha ai, duke shtuar se” pacienti duhet të kufizohet për të lëvizur në shtëpi. Nëse ka një maskë, ai që kujdeset është ai që kujdeset. ”Dhe nëse nuk ka maskë, ajo mund të përdorë një shall që do të hiqet dhe lahet në temperatura të larta.

Ai gjithashtu shtoi se është e rëndësishme të lani duart pas çdo kontakti me pacientin, por edhe para dhe pas gjithë qarkullimit në shtëpi. Nga gatimi, tualetinet deri tek larja e rrobave të shtratit.

Më në fund, Tsiodoras përmendi edhe dezinfektimin e sipërfaqeve të cilat, siç tha ai, mund të bëhen me një zgjidhje që përmban 4 lugë çaji klori në një litër ujë.

“Edhe njerëzit që jetojnë në të njëjtën shtëpi mund të infektohen pa e ditur atë. Shtë e rëndësishme të vëzhgoni 14 ditët e karantinës për anëtarët e familjes, “në mënyrë që të mos përhapet koronavirusi me transferime jashtë shtëpisë, theksoi ai.

22 vdekje – 53 në ICU

Lidhur me të dhënat më të fundit epidemiologjike,  Tsiodras sqaroi se ka pasur 22 vdekje deri më tani, duke përfshirë 18 burra dhe katër gra. Nga këto vdekje, 21 pacientë të përfshirë me sëmundje themelore. Mosha mesatare në të cilën ata humbën betejën e tyre me jetën ishte 75 vjet.

Nga pacientët me koronavirus pozitivë, 134 mbeten të shtruar në spital. Prej tyre, 53 janë shtruar në spital në ICU, me një moshë mesatare 67 vjeç dhe pothuajse të gjithë vuajnë nga sëmundje e afërt.

Pse më shumë burra sesa gra?

Tsiodras përsëriti se koronavirusi infekton burrat më shumë sesa gratë, dhe kështu bëjnë viruse të tjera të ngjashme.

“Burrat kanë komplikime më serioze dhe e humbin betejën më shpesh sesa gratë”, tha ai, por tha që ne nuk e dimë saktësisht pse është ky rast dhe shtoi se “vlerësojmë se ka të ngjarë të ketë lidhje me stilin e jetës së burrave pasi ata pinë duhan më shumë dhe abuzojnë me alkoolin. Nga ana tjetër, duket se ka një asociim të dobishëm të hormoneve me koronavirusin “i cili mund të veprojë si një mbrojtës për gratë”, tha ai. Sidoqoftë e dimë se “gratë kanë një sistem imunitar më të mirë se burrat”, përfundoi ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu