Nuk kane te ndalur zjarret e tmerrshme ne Greqi.

Keshtu, si pasoje e situates alarmante dhe shume te rrezikshme per jeten e njerezve, ka filluar evakuimi i banoreve te zonave te perfshira.

Behet fjale per dy vendbanime të tjera në perëndim të Megara, në perëndim të Atikës, ku një zjarr i madh që shpërtheu fillimisht në Korintinë fqinje dhe u përhap në lindje duke djegur shtëpi dhe një pyll.

te gjithe banorët e komuniteteve Papagianneika dhe Kalkani në zonën e Pefkeneas ikën nga shtëpitë e tyre me makinat e tyre, tha zëdhënësi i departamentit të zjarrit Vassilis Vathrokogiannis.

Ne operacioni n e ndihmes se shpejte jane angazhuar 278 zjarrfikës, me 89 kamionë zjarrfikëse, 10 grupe të terrenit të ashpër nga ushtria dhe 18 avionë e 3 helikopterë, përveç kamionëve të ujit dhe automjeteve të tjera ndihmëse.

Deri me tani jane demtuar rreth 4,000 hektarë zonë pyjore, duke shkatërruar shumë shtëpi në rrugën e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu