Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka postuar ne fb, disa foto nga takimet e zhvilluara në Slloveni, në kuadër të samitit të procesit Brdo-Brijuni.

Ajo eshte pare afër Presidentit Ilir Meta, ndërsa kanë ngritur edhe dolli me shampanjë,

Ja postimi i plote i Presidentes Osmani:

Gjatë samitit të procesit Brdo-Brijuni përfaqësova qëndrimet e Republikës së Kosovës në raportet bilaterale dhe rajonale me shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Republika e Kosovës është projekt i përhershëm dhe pjesëmarrja jonë në nisma rajonale dhe ndërkombëtare, bazohet çdoherë në trajtimin e barabartë me shtetet pjesëmarrëse.

Pata diskutime të frytshme bilaterale me Presidentin Millanoviq të Kroacisë, Presidentin Gjukanoviq  të Malit të Zi, Presidentin Pendarovski të Maqedonisë së Veriut dhe Presidentin Meta, të Shqipërisë.

Në këto takime theksuam që e ardhmja e rajonit, është anëtarësimi në Bashkim Evropian dhe në NATO. Po ashtu, dënuam idetë për ndryshim të kufijve në rajon dhe ndikimin negativ në rajon të aktorëve të tjerë. Gjatë samitit dhe në takimet bilateral, ngrita çështjen e personave të zhdukur me dhunë nga lufta e fundit.

Kjo pikë u përfshi në Konkluzat e samitit, që u miratuan nga liderët pjesëmarrës. Me mbështetjen e krerëve të shteteve të tjera, pamundësuam përfshirjen e ideve të rrezikshme që vinin nga Serbia, e që cënojnë interesat e Kosovës dhe vendosin bashkëpunimin rajonal jashtë binarëve të rregullave të BE-së.

Zëri i Kosovës u dëgjua dhe interesat e saj u promovuan. Ne jemi gati sot dhe çdoherë për bashkëpunim me fqinjët tanë në promovimin e vlerave evropiane në rajon.”May be an image of 5 njerëz, people standing dhe ambiente të jashtmeMay be an image of 6 njerëz, people standing, kostum dhe ambiente të jashtmeMay be an image of 3 njerëz, people standing, kostum dhe E brendshmeMay be an image of një ose më shumë njerëz, people standing dhe E brendshmeMay be an image of 1 person, standing dhe E brendshmeMay be an image of 4 njerëz, people standing dhe ambiente të jashtmeMay be an image of 3 njerëz, people standing, ambiente të jashtme dhe pemëMay be an image of 2 njerëz, people standing, ambiente të jashtme dhe pemëMay be an image of 1 person dhe E brendshmeMay be an image of 2 njerëz, people standing dhe kostumMay be an image of 2 njerëz, people standing dhe E brendshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu