“Hëna e Gjakut” do te ndodhi se shpejti ne qiellin tone.

Ajo c’ka presim te shohim do te ndodhe javen qe vjen dhe pikerisht ne datat 25-26-27 maj.

Pamja me e dukshme per banoret e planetit Toke do te jete dita e merkure ne daten 26 maj.

Ky fenomen kozmik ndodh kur nje hene e plote perkon me afrimin me te afert me planetin Toke, ku hena do te duket me e madhe dhe me te shndritshme se heret e tjera.

Sipas shkencetareve te NASA-s shprehen per fenomenin e eklipsit henor:

Duhet ditur se 26 maj sjell një eklips total hënor. Përgjatë disa orësh, Hëna do të kalojë përmes hijes së Tokës, duke bërë që ajo të errësohet dhe zakonisht të bëhet me ngjyrë të kuqërremtë.

Ngjyra e kuqe vjen nga rrezet e diellit që filtrojnë përmes atmosferës së Tokës – një unazë drite e krijuar nga të gjitha lindjet dhe perëndimet e diellit që ndodhin rreth planetit tonë në atë kohë. Lunar eclipse (PA) Për shkak të ngjyrës së kuqërremtë, eklipsi i hënës shpesh quhet “hënë e gjakut”. Se sa e kuqe do të duket është e vështirë të parashikohet, por pluhuri në atmosferë mund të ketë një efekt.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu