Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis njoftoi mesditën e sotme mbylljen kombëtare për 1 muaj në Greqi, ndërkohë u ndal edhe tek masat që qeveria do të marrë për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve.

Mitsotakis tha se qeveria greke ka planifikuar të mbështesë punonjësit për dy muaj. Ata që u pezullohet puna do të paguhen nga shteti me 800 euro – 266 euro më shumë se sa në fillim të dhjetorit – ndërsa të papunët do të përftojnë 400 euro.

“Ne duam që qytetarët të jenë aleatë të kësaj përpjekje të madhe”, tha Mitsotakis në kuadër të masave të ndërmarra për frenimin e përhapjes së Covid-19.

“Një rritje agresive e infeksioneve është regjistruar në 5 ditët e fundit, dhe unë nuk mund të pres rrezikun e një presioni dramatik në sistemin e kujdesit shëndetësor”, vijoi kryeministri grek teksa sqaroi se mbyllja do të jetë e njëjtë si në mars, por me një ndryshim të vogël – shkollat fillore do të jenë hapur.

Të mërkurën, Greqia arriti një rekord të trefishtë me 2,6466 raste të reja me koronavirus, 18 vdekje brenda 24 orësh dhe numri i intubuar Covid-19 arriti në 179 në total duke ulur numrin e shtretërve të disponueshëm nëpër spital.

Kurba e pandemisë tregon se Greqia ka tejkaluar 1,600 raste ditore,  dhe se infeksionet e koronavirusit janë rritur që nga fundi i tetorit.

Masat e marra anti-Covid

Njerëzit do të lejohen të dalin nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye thelbësore, të tilla si për punë, për takime urgjente mjekësore, për të blerë ushqime dhe bërë ushtrime fizike, për të siguruar ndihmë, si dhe për të kryer veprime në bankë.

(Për ta bërë këtë, nga njerëzit do të kërkohet që të informojnë autoritetet përmes një mesazhi SMS, duke deklaruar arsyen e tyre, përveç për të shkuar në punë, ku do të kërkohet një vërtetim nga punëdhënësi.)

Shtetrrethimi do të aplikohet nga ora 21:00 e mbrëmjes deri në 05:00 të mëngjesit, gjatë së cilës, lëvizja po ashtu do të lejohet vetëm për qëllime pune dhe emergjenca shëndetësore.

Baret dhe kafenetë do të mbyllen, së bashku me të gjitha dyqanet jo thelbësore, megjithatë shërbimet e dorëzimit dhe marrjes do të jenë në dispozicion. Kinematë, muzetë, teatrot dhe klubet e fitnesit gjithashtu do të mbyllen.

Përkundër bllokimit të pranverës, shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura. Për shkollat ​​e mesme dhe universitetet, orët në internet janë të detyrueshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu