Nga Sali Berisha

Dje Edi Rama emeroi drejtues te gjendjes se jashtezakonshme Bledi Çuçin, njeriun qe merite te vetme ka se eshte bashkjetuesi aktual i Delina Ficos, ish gruas se dyte te Edvinit, influente gjer sot tek ky i fundit sa per te emeruar Bledin minister ne qeverine e ish burrit te saj.

Ne fakt, ne kabinet Bledi nuk eshte thjesht vetem minister por eshte minister intim apo i familjes ndaj dhe ai do te hyje dhe ne librin Guines sepse ne kundershtim flagrant me te gjitha ligjet e vendit per gjendjen e jashtzakonshme, dhe per here te pare ne historine e botes, nje minister bujqesie emerohet shef drejtues i komitetit te ngritur per menaxhimin e saj.

Vetkuptohet emerimin e tij te jashtezakonshem Rama e beri ne kundershtim me ligjet per arsye personale te jashtezakonshme dhe ne nje kohe kur gjithe Tirana, Durresi dhe gjithe Shqiperia tregojne me gisht Ramen dhe Gjushin, sigurisht jo per termetin por per ndertimet kallpe qe mbajne firmat e tyre ne keto dy qytete.

 

Keshtu qe Bledi, ministri i familjes u emerua ne menyren me paradoksale dhe te kundraligjshme shef i gjendjes se jashtezakonshme me detyre konkretisht:

 

1-Per te fshehur me çdo kusht gjurmet e krimeve te Edvinit si kryetar i Bashkise i Tiranes, qytet ne te cilin jane demtuar me dhjetra e dhjetra pallate te ndertuar jashte te gjitha kondicioneve ligjore per te cilat ai ka pergjegjesi ligjore direkte.

Pyetja e gazetares Eni Vasili se e kujt eshte pergjegjesia per pallatet e kashtes qe u rrenuan apo u demtuan rende ne kete katastrofe, Rama iu pergjigj se ai nuk ka ndermend te merret e te germoj ne vitet 70-te.

Mirepo ne te vertet perveç pallateve te viteve 70 qe u rrenuan ne Thumane jane demtuar rende edhe pallate te reja te viteve te qeverisjes se Rames dhe Gjushit ne Tirane dhe Durres, madje ne kete te fundit dhe pallate te ndertuara edhe keto dy apo 5 vitet e fundit.

Pikerisht se Çuçi u ngarkua me kete detyre, ai dje oret e para te saj kreu krimin e rende, prishi ne Durres me IKMT pallatin qe ishte nen hetim nga prokuroria. Perveç kesaj, dje Gjushi betoni doli per here te pare nga vrima ku ishte futur.

Çuçi i familjes jo vetem e prishi pallatin e krimit por mbreme ne televizion mashtroi pafytyresisht shqiptaret duke deklaruar me ze dhe figure se ai prishjen e beri ne konsultim me ekspertet me te mire europian dhe vendim te keshillit bashkiak, ne nje kohe qe u faktua po ne studio live se ai nuk kishte bere asnje konsultim me eksperte te njohur europian dhe nuk kishte asnje vendim te keshillit bashkiak, por duke shkelur çdo rregull dhe ligj kishte kryer krimin e shemtuar, prishur me urdher te Rames per te zhdukur gjurmet e krimit pallatin e Gjushit pasi Rama dhe Gjushi jane tani si binjaket siameze qe lindin me nje shtylle kurrizore te perbashket.

Nje veprim te tille asnje zyrtar tjeter pervec ministrit te familjes nuk mund te guxonte apo mendonte ta bente. Ndonjeri qe mund te thote se pergjgjesia ne Durres nuk eshte e Rames, i them se pergjegjesia penale per shkeljen e rregullave dhe ligjeve te ndertimit dhe urbanistike eshte e njejte kudo qe ndodh dhe ne kete fatkeqesi Zoti e lidhi vet ne kohe ne keto dy qytete kete pergjegjesi.

2-Arsye e dyte madhore pse u emerua ne kundershtim me te gjitha ligjet Bledi i familjes jane “kujdesi” familjar per fondet dhe ndihmat te cilat jane gjithnje nje shesh per te bere pershesh nga hajdutet qeveritar dhe ne kete drejtim Rama perveç Olsit qe e ka punesuar Gazi nuk mund te kishte njeri mbi toke me te pershtatshem.

Keshtu qe ky emerim familjar ndjell mjerim edhe me te madh per te demtuarit, konkretisht jo vjedhjen e ndihmave te tyre, qeseve me xhupa, oriz, atlete apo makarona nga ndonje police, por zhdukjen e miliona e dhjetra miliona euro e dollare ne ishujt Kajmane, vrimat e zeza te patave te grabitura nga kreu i meduzes! Dale, dale nuk keni pare gje akoma!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu