Raketa kineze qe shqetësoi mbarë botën ra.

Mbeturinat e saj që po ktheheshin përsëri drejt Tokës janë shpërbërë mbi Oqeanin Indian, thotë Kina.

Pjesa më e madhe e raketës u shkatërrua gjatë rihyrjes, por pjesë të saj ranë në kordinatat 72.47 ° në Lindje dhe 2.65 ° në Veri, njoftoi media shtetërore kineze.

Pika shtrihet në perëndim të Maldiveve. Faqet e gjurmimit të SHBA-së dhe Evropës kishin monitoruar rënien e pakontrolluar të Long March-5b.

Media shtetërore kineze tha se pjesë të raketës hynë përsëri në atmosferë të dielën në 10:24 me kohën e Pekinit (02:24 GMT).

Komanda Hapësinore e SHBA-së tha në një deklaratë se ajo mund të “konfirmonte hyrjen e Long March-5b përsëri në Gadishullin Arabik”.

Ishte “e panjohur nëse mbeturinat ndikuan në tokë ose ujë”, tha agjencia.

Përpara hyrjes së raketës kishte frikë se mbeturinat mund të binin në një zonë të banuar.  Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Lloyd Austin, e akuzoi Kinën për neglizhencë.

Sidoqoftë, ekspertët e hapësirës kishin parashikuar që shanset që dikush të goditet nga një copë mbeturine e raketës hapësinore ishin shumë të vogla, qoftë për shkak të sipërfaqes së madhe ujore të Tokës, ashtu edhe për faktin se zona të mëdha toke janë të pabanuara.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu