(OBSH) Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi sot se varianti SARS-CoV-2, i cili është të paktën pjesërisht përgjegjës për shpërthimin në Indi, tani është identifikuar në dhjetra vende të tjera të botës.

Varianti B.1.617, i identifikuar për herë të parë në Indi në tetor, u gjet në sekuencat gjenetike të regjistruara në bazën e të dhënave GISAID ” nga 44 vende në të gjashtë rajonet e OBSH”, tha organi ndërkombëtar.

Përveç Indisë, numri më i lartë i infeksioneve nga varianti B.1.617 është zbuluar në Britani .

Ky ndryshim u përshkrua këtë javë nga OBSH si një “shqetësim global”.

Konsiderohet si një nga arsyet – por jo e vetmja – që shpjegon shpërthimin e rasteve në Indi , shpërthimi më i keq i pandemisë në botë për momentin.

Është shkaku i katërt më i zakonshëm për shqetësime ndërkombëtare, pas mutacioneve të Britanisë, Brazilit dhe Afrikës së Jugut.

Këto lloje janë më të rrezikshëm se forma origjinale e SARS-CoV-2, pasi ato janë shumë më ngjitëse, vdekjeprurëse dhe rezistente ndaj disa vaksinave.

Sipas shifrave zyrtare, rreth 4,000 njerëz vdesin çdo ditë për shkak të COVID-19 në Indi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu