Ish-deputeti i PD-se dhe njeheresh ish-ministri Tritan Shehu, permes nje statusi ne Fb ka reaguar serish lidhur me situaten e shkaktuar nga perhapja e koronavirusit ne Shqiperi, duke ngritur alarmin per menyren se si po identifikohen dhe trajtohen te semuret. Nder te tjera Shehu shprehet se: ”Te semuret arrijne te komplikuar ne spital; shkak testimet e pakta e mjeku i familjes i paralizuar!”

Ja statusi i plote i Shehut:

Te semuret arrijne te komplikuar ne spital; shkak testimet e pakta e mjeku i familjes i paralizuar!

Aktualisht jemi para nje fenomeni alarmues, ne spitalin infektiv ka rene numri i te semureve qe shtrohen aty, por eshte renduar gjendja e atyre ne arritje prej:

1- Numrit te vogel te testimeve qe identifikon rastet e prekura me vonese.

2-Paralizes ne te cilen ndodhet mjeku i familjes, nderkohe qe 127 nuk mund te perballoje te gjithe Republiken, duke pasur tendence keshtu te mbaje te semuret ne shtepi, me disa keshillime te pergjitheshme telefonike per dite te tera.

Te tilla probleme te mungeses se nje strategjie rrezikojne shendetin e pacienteve e nuk mund te “kompensohen” me Kodin penal, por me nje strategji shendetesore e organizative aktive:

—Rol thelbesor mjekut te familjes, i mbrojtur, instruktuar e pajisur mire ky.

—Test, test, test, identifikim, izolim, mjekim se bashku me testim te gjere imunologjik e me tej fillim lehtesimi te karantines mbi te dhena objektive.

Kete qartesisht rekomandon OBSh si dhe po realizojne vendet e zhvilluara, ndersa ne qendrojme ne parametrat e vendeve te Afrikes Qendrore!!!Fotografia e Tritan Shehu

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu